Bilecik'te Mobil Kanser Tarama Araci Hizmete Girdi

Bilecik'te vakalarin zamaninda tespit edilerek tedavi basarisinin yükseltilmesi amaciyla temin edilen mobil kanser tarama araci hizmet vermeye basladi.

Il Saglik Müdürlügü bahçesinde aracin teslimi için düzenlenen törende konusan Bilecik Valisi Kemal Kizilkaya, saglik çalisanlarina pandemi süresince gösterdikleri özverili çalismalardan dolayi tesekkür etti.

Kizilkaya, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odasi ve sanayi kuruluslarinin bagislariyla temin edilen aracin devlet, millet beraberliginin en güzel örnegi oldugunu ifade etti.

Vali Kizilkaya, kanserin hayati tehdit eden hastaliklardan birisi oldugunu belirterek, söyle konustu:

"Kanserle mücadelede en önemli yöntem erken teshis. Erken teshisi saglayabilmek adina 'Mobil Kanser Tarama' aracini hizmete almis bulunuyoruz. Emegi geçen kurum ve kuruluslara, paydaslarimiza, is adamlarimiza, sanayicilerimize tesekkür ediyorum. Birçok hizmetlerinin el ele verilerek yapilacaginin bir örnegi olarak bu hizmetin hayirli olmasini diliyorum."

Il Saglik Müdürü Ferhat Damkaci da kanser hastaliklarinda erken teshisin ve tedavinin önemine deginerek, "Kanser hastaligi günümüzün önemli bir halk sagligi sorunu olup, kalp ve damar hastaliklarindan sonra ölüm nedenleri arasinda 2'nci sirada yer almaktadir. Kanser hastaliklarinda en önemli nokta ise erken teshis ve tedavidir. Geçtigimiz yil içinde Türkiye genelinde 4 adet dijital mamografi cihazi alindi ve bunlardan birisi Bilecik'e tahsis edildi. Cihaz geldikten sonra araç temin edilerek, donanimlari tamamlandi." diye konustu.

Konusmalarin ardindan ''Mobil kanser tarama'' aracinin temin edilmesinde desteklerde bulunan kuruluslara plaket veren Vali Dr. Kizilkaya, beraberindekilerle kanser tarama aracinin açilisini yapti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.