Biden'dan, Borç Limitinin Kisa Süreli Artirilmasina Yönelik Yasa Tasarisina Onay

ABD Baskani Joe Biden, hükümetin temerrüde düsmesini önlemek amaciyla hazirlanan, borç limitinin kisa süreli artirilmasina yönelik tasariya onay verdi.

Beyaz Saray'dan yapilan yazili açiklamaya göre Biden, Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasinda uzun süredir süren görüsmelerin ardindan ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinin onayini alarak masasina gelen tasariya imza atti.

Biden'in onayiyla yasalasan tasari, borç limitinin 3 Aralik'a kadar yeterli olacak sekilde 480 milyar dolar artirilmasini öngörüyor. Borç limitinin geçici olarak artirilmasiyla federal hükümetin temerrüde düsmesinin önüne geçilecek.

- Borç limiti krizi

ABD'de federal hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlik borç limitine ulasma tehdidiyle karsi karsiya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarini ödemek için ödünç alabilecegi para miktarinin üst siniri anlamina geliyor.

Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Agustos'ta dolarken, ABD Hazine Bakanligi, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için "olaganüstü önlemler" almaya baslamisti.

Borç limitinin artirilmasi veya askiya alinmasi için Kongre'ye defalarca çagrida bulunan ABD Hazine Bakani Janet Yellen, son olarak Kongre'nin 18 Ekim'e kadar borç limitini yükseltmek veya askiya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine'nin olaganüstü önlemlerinin tükenecegini belirtmisti.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler, ülkenin borç limitinin kisa süreli olarak artirilmasi yönünde geçen hafta anlasmaya varmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.