Amasya Mermer Ve Madenciler Dernegi Açiklamasi '200 Kisiye Hazir Is Var Ama Eleman Bulamiyoruz'

Amasya Valisi Mustafa Masatli’nin mermer ve çesitli sektörlerdeki fabrikalarin eleman ihtiyaciyla ilgili sözlerinin gündem oldugu kentte mermer firmalarinin 200 personele ihtiyaci oldugu bildirildi. Açiklamayi Amasya Mermer ve Madenciler Dernegi Baskani Ufuk Seker yapti.

Amasya Mermer Ve Madenciler Dernegi Açiklamasi '200 Kisiye Hazir Is Var Ama Eleman Bulamiyoruz'
“Yaklasik 4 bin TL maas veriyorlar. Ancak çalisacak eleman bulunamiyor ya da is begenmiyorlar" sözleri gündem olan Amasya Valisi Masatli’ya sektörün kanayan yarasina degindigi için tesekkür eden Ufuk Seker, “Bölgemizde 20’nin üstünde mermer ve maden sektöründe faaliyet gösteren firma bulunmaktadir. 1500’den fazla kisi de istihdam edilmektedir. Su an 200 kisiye hazir is var. Ama maalesef eleman bulamiyoruz” dedi.

Yurt disina ürün satan bazi firmalarin eleman yetersizligi nedeniyle vardiya artiramazken üretimde dünya standartlarindaki makinelerin kullanildigina deginen Seker, “Sektörde yeni ise giren bir kisiye asgari ücretten baslayip 4 bin lira civarina kadar maas verilmektedir. Bunun içinde yol ve yemek ücreti de vardir. Ayrica mesai ücretleri de verilmektedir” diye konustu.“Mermerin adindan korkuyorlar”

Amasya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir mermer fabrikasinda çalisan kadinlar ezber bozuyor. Basina geçtikleri makinelerin tezgah ayarini yapan kadinlar sert mermerlere istenilen sekli veriyor. Bu fabrikanin insan kaynaklari müdürlügünü yapan Kamile Gökcan, “Mermerin adindan korkuyorlar. Böyle bir algi oldugu için eleman bulamiyoruz. Oysaki 100 çalisanimizdan 25’i kadin. Gerçekten 50 erkege bedel çalisiyorlar. Planlama konusunda inanilmaz iyiler. Aidiyet duygulari çok yüksek” seklinde konustu.“35 personele ihtiyacimiz var”

Firmalarinin her geçen yil gelismeyi hedefledigine deginen Gökcan, “25’i mermer ebatlandirma olmak üzere kisim amiri, üretim müdürü, satin almaci, ihracatçi ve muhasebeci pozisyonlarinda görev almak üzere 35 personele ihtiyaçlarinin bulunduguna isaret eti.

“Ekmegimizi tastan çikariyoruz”

isini severek yaptigini ve mesaiye de kalarak aylik gelirini 4 bin liraya ulastirdigini vurgulayan evli ve 2 çocuk annesi Elif Çakir ise “Ekmegimizi tastan çikariyoruz. Kadinlarinda bu isi yapabilecegini gösteriyoruz. Kendisine güvenenleri aramiza bekliyoruz” ifadelerini kullandi.

Her biri 25 kiloya yaklasan agirliktaki mermer kütlelerini arkadaslariyla birlikte tezgaha yükleyen 41 yasindaki 3 çocuk annesi Yücel Kürkçü de 5 yildir çalistigi fabrikada baret, maske, kolluk ve önlük kullanimina büyük önem gösterildigini söyledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.