Zorluoglu Açiklamasi 'Trabzon'da Internet Kesintisi Yasanmayacak'

Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan arasinda ‘Fiber Altyapi Is Birligi Protokolü’ imzalandi. Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu, “Öyle bir altyapi olusturuyoruz ki Trabzon’da internet kesintisi yasanmayacak” dedi.

Zorluoglu Açiklamasi 'Trabzon'da Internet Kesintisi Yasanmayacak'
Trabzon Büyüksehir Belediyesi ve Turkcell arasinda protokol imza töreni düzenlendi.

Trabzon Büyüksehir Belediyesinde düzenlenen törene; Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu, Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, ilgili daire baskanlari, Turkcell yetkilileri ve basin mensuplari katildi.“Yaklasik 500 km fiber altyapi olusturulacak“

Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Murat Zorluoglu, imza töreninde yaptigi konusmada, “Büyüksehir Belediyesi olarak Ortahisar ilçemizde çok önemli bir altyapi projemiz var. Trabzon tarihinin en kapsamli ve en büyük altyapi projesi. Bu yatirim içme suyu basta olmak üzere kanalizasyon, yagmur suyu, dogal gaz ve fiber altyapiyi kapsiyor. Yani bastan beri 5’i bir yerde dedigimiz önemli bir yatirim. Trabzon tarihinin en büyük altyapi yatirimi oldugu gibi sehrin önümüzdeki 50 yilinda altyapi anlaminda çok ciddi bir proje. Tabii bu projenin en önemli bilesenlerinden bir tanesi, proje kapsaminda Ortahisar ilçemizde 500 kilometreye yakin bir ‘Fiber Altyapi’ olusturuyoruz. Su ana kadar 70-80 km civarinda bir altyapiyi olusturduk. Bundan sonra kalan sürede, yogun merkezleri geçtik, biraz daha çeperlere dogru gidecegimiz için hizlanacagiz ve 2023’ün ortalarina geldigimizde yaklasik 500 kilometrelik fiber altyapiyi tamamlamis olacagiz. Bu sehrimiz adina kazançtir” dedi.

21. yüzyilin iletisim yüzyili oldugunu da dile getiren Baskan Zorluoglu, “Her gün yeni bir teknoloji üretiliyor. Bu teknolojinin zemini, tabani ise internet iletisimi oluyor. Önümüzdeki yillarda buna çok daha süratli sekilde ihtiyaç olacak. 5G, 6G nasil gelecekse bu G’ler artik hayatimizin çok önemli bir parçasini olusturuyor, olusturacak. Ingiltere’de yapilan bir arastirmada insanlara ‘evinizde hangi hizmetin kesilmesini istemezsiniz’ diye sormuslar. Herkes elektrik kesilmesin diye düsünebilir ama öyle degil, insanlar 1. siraya interneti koymuslar. Bu çok önemli arastirma. Biz de öyle bir altyapi olusturuyoruz ki Trabzon’da internet kesilmeyecek. Projede emegi olan arkadaslarimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandi.

Fiber altyapida servis ve hizmet saglayicilarla protokoller yaptiklarini belirten Baskan Zorluoglu, “Turkcell bu manada bastan beri yakin is birligi içerisinde çalistigimiz önemli bir kurulusumuz. Birlikte bu altyapiyi onlara kiraliyoruz. Protokol çerçevesinde uzun vadeli anlasma yapiyoruz. Hedefimiz yaklasik 500 km’lik bir hatti Turkcell’e prosedürler çerçevesinde kiralamak. Su ana kadar 15 km’lik hat bu manada kiralandi. 30-35 km’lik öbek hazirlaniyor, o da tamamlanacak. Yillara sari olarak hedefimiz Turkcell ile yaklasik 500 km’lik fiber hat olusturmak. Bu bir taraftan yaptigimiz yatirim harcamalarinin belediye adina geriye kazanimi demek. Ama ondan çok daha kiymetlisi, Ortahisar’in her sokagina kaliteli fiber altyapi gitmesi ve buna dayali hizli internet hizmetinin saglanmasi. Bu kismi bizim için alacagimiz paradan çok daha kiymetli. Bu manada kisa zamanda bu altyapilari olusturup sehrimizi bu önemli hizmete de kazandirmis olacagiz” diye konustu.

Gazetecilerin sorularini da cevaplayan Baskan Zorluoglu, altyapi çalismasi ile ilgili bilgiler verdi. Zorluoglu, “Bizim yapacagimiz çalisma 2024 yilinda yaklasik 500 km’lik hattin tamamlanmasi. Bu hat 8 gözlü borulardan olusuyor. Biz bunu dösüyoruz. Sonrasinda anlastigimiz hizmet saglayicilar o gözleri kiraliyorlar. Turkcell’in kendi yatiriminin ne kadar sürecegi Turkcell’in kendisiyle alakali. Insallah Trabzon Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yilina çok avantajli girecek ve iletisim anlaminda Türkiye’de en iyi altyapiya sahip illerden birisi olacak. Hedefimiz budur” seklinde konustu.

Fiber optik altyapinin iletisim kadar akilli sehir uygulamalarinin da tabani oldugunu ifade eden Baskan Zorluoglu, “Biz Ulastirma Bakanligi ile Istanbul’da Sayin Bakanimizin huzurunda sözlesme imzaladik. Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Plani. Bunun içinde çok sayida kavsagin, ve duragin akilli hale getirilmesi de var. Bunlarin tamami iyi bir internet altyapisi ile realize edilebilecek. Bu önemli internet altyapisi ayni zamanda belediyemizin ve diger merkezi idari kuruluslarinin yapacagi akilli sehir uygulamalarina da temel olusturacak” dedi.“En ücra sokaklara kadar kaliteli internet baglanacak“

Altyapi projesine öncelikle içme suyu projesi olarak baslanildigini da vurgulayan Zorluoglu, “Biz buna kanalizasyon, dogal gaz ve yagmur suyunu kattik. Ilave olarak da fiber altyapiyi ekledik. Tamamen Büyüksehir’in inisiyatifi ile projenin içerisine dahil edildi. Bütün masrafi da Büyüksehir Belediyesi bütçesinden karsilaniyor. Internet altyapisi, akilli sehir uygulamalari Sayin Cumhurbaskanimizin da vizyonu. Biz de Büyüksehir Belediyesi olarak o vizyonun bir parçasinin geregini yerine getiriyoruz. Bu altyapi projesi bir firsatti. Ana hatlarinizda bu altyapi olabilir. Birçok sehirde bu rastlanabilir. Bunu kilcallara, sokak aralarina tasimak büyük istir. Ve bunu her zaman yapamazsiniz. Hazir su için kanalizasyon için buralara girmisken, fiber için de hat olusturup oradan geçiyoruz. Ana caddelerin disinda, en ücra sokaklara kadar her taraftaki evlere kadar kaliteli internet baglantisini saglayacak fiber altyapiyi olusturuyoruz” ifadelerini kullandi.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise yaptigi konusmada “Dünyada özellikle pandemi sonrasi dijital dönüsüm kritik hale geldi. Artik daha önce bu opsiyonel bir seyken simdi zorunluluk haline geldi. Pandeminin dijitallesme anlaminda dünyayi 7 ile 10 yil hizlandirdigi söyleniyor. Burada ülkemizin de dezavantajli olmamasi gerekiyor. Dijital uçurum diye bir süreç var ve biz uçurumun üstünde olmaliyiz. Her zaman rekabetçi olmaliyiz. Trabzon Karadeniz’in göz. bebegi. Buradaki vatandaslarimiz, sirketlerimiz, belediyemiz ve tüm paydaslarin bu anlasmadan müthis fayda saglayacagina inaniyoruz. Bu isin temel bölümü. Ama binaya da bu temeli güzel atmazsaniz, güzel binalar insa edemiyorsunuz. Çok kolay degildir altyapiya yatirim yapmak belediyelerde. Ben Trabzon Büyüksehir Belediyesini tebrik ediyorum. Altyapi yatirimlarinda dogru planlama olmasi gerekir. Dogru planlama nedir, bir yeri kaziyorsaniz ayni anda 4 kere 5 kere yapmayin, vatandasi rahatsiz etmeyin. Burada vizyonel yaklasimla 5 sebekeyi ayni anda devreye aliyorsunuz. Bize göre bunlarin en önemlisi fiber. Trabzon halkinin fiberde avantajli konumda oldugunu söyleyebilirim. Bu avantaj ekonomiye, rekabetçilige ve gelismislige yansiyacaktir. Emegi geçen herkese tesekkür ediyorum” diye konustu.

Fiber altyapi çalismasinin ne zaman tamamlanacagi konusunda da bilgilendirmede bulunan Erkan, “Planlarimizi yaptik. Sehirler büyüyor gelisiyor. Biz Trabzon Büyüksehir Belediyesi ile beraber ayni süratle, belediyenin ulastigi her yere bu altyapiyi götürecegiz. Burada önemli olan nokta binanin temelini saglam yaparsaniz, üst katlarda güzel keyifli isler yapacagiz diye düsünüyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.