Yemen'de Dolar 1314 Riyale Çikarak Rekor Kirdi

Uzun süredir iç savasin devam ettigi Yemen'de yerel para birimi döviz karsisinda rekor bir düsüs daha yasadi.

Yemen finans kaynaklarindan alinan bilgiye göre, Yemen hükümetinin kontrolündeki bölgelerde bir ABD dolari 1314 riyale yükseldi.

Suudi Arabistan riyalinin de ilk defa 344 riyal seviyesini gördügünü ifade eden kaynaklar, Yemen riyalindeki bu deger kaybinin döviz sikintisindan kaynaklandigini aktardi.

Uzun süredir siyasi istikrarsizligin hüküm sürdügü Yemen'de Iran destekli Husiler ile hükümete bagli güçler arasinda çatismalar yasaniyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana baskent Sana ve bazi bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri Mart 2015'ten bu yana Husilere karsi Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen riyalinin rekor seviyedeki deger kaybi, halkin düsük olan alim gücünü daha da zayiflatirken, fakirlik oraninin da yüzde 80'lere ulastigi belirtiliyor.

Iç savasin basladigi yillarda bir dolar 215 Yemen riyali iken, son olarak 11 Ekim'de yasanan hizli deger kaybi neticesinde bir dolar 1250 riyal sinirini asmis ve Sebve ilindeki döviz bürolari kepenk kapatmisti.

???

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.