Yalova'nin Tarihi Kafkas Köyünde Meydan Osmanli Mimarisiyle Yenilendi

OsmanliRus Harbi sonrasinda Kafkasya'dan gelen Dagistanlilarin yerlestigi, Sultan Resad'in 112 yil önce yaptirdigi çesmenin bulundugu Güneyköy'ün çehresi, yenilenen meydaniyla degisti Muhtar Haci Murat Erhan: 'Ecdadimiz çok güzel bir yerlesim yapmis. Biz de ecdadimiza yakisir sekilde, vatandaslarimizin rahat ve huzurlu yasamalari için iyi bir örnek teskil etmesini istedik'

SITKI YILDIZ - Tarihi çesme ve yapilari, yöresel yemekleri hinkal ve pakukla, boynuz taki islemeciligiyle ziyaretçi çeken, Yalova merkeze bagli Güneyköy'ün meydani yenilendi.

Osmanli-Rus Harbi sonrasinda 1896'da bölgeye yerlesen Dagistanlilarin kurdugu, Osmanli Padisahi Sultan Mehmed Resad'in 1909'da yaptirdigi çesmenin geçmisten bugüne korundugu Güneyköy'de yasayanlar yenilenmis meydana kavustu.

Yalova Valiligi ve Il Özel Idaresince hazirlanip Dogu Marmara Kalkinma Ajansinin (MARKA) 940 bin liralik destegiyle hayata geçirilen "Tarihi Sultan Resat Çesmesi Meydan Düzenlemesi ve Cephe Saglamlastirma Projesi" kapsaminda çesme ve çevresindeki yapilar aslina uygun restore edildi.

Muhtar Haci Murat Erhan, AA muhabirine, köyün 1877-1878 Osmanli-Rus Harbi'nin ardindan Kuzey Kafkasya'dan gelen dedeleri tarafindan kuruldugunu söyledi.

Eski isimleri Elmali ve Resadiye olan orman köyünde çogunlukla Kafkasya kökenlilerin yasadigini belirten Erhan, projenin çok güzel bir çalisma oldugunu dile getirdi.

Osmanli döneminde kurulmasina ragmen düzenli yapilasmaya sahip köyde çikmaz sokak bulunmadigini aktaran Erhan, söyle konustu:

"Ecdadimiz çok güzel bir yerlesim yapmis. Biz de ecdadimiza yakisir sekilde, vatandaslarimizin rahat ve huzurlu yasamalari için iyi bir örnek teskil etmesini istedik. Proje çalismalari genelde Osmanli mimarisi kullanilarak yapildi, çok da hos oldu. Meydani görenler çok güzel oldugunu söylüyor. Buraya yapilan her hizmet için tesekkür ediyoruz. Allah devlete, millete zeval vermesin."

- "Gelenlerden 'Ne güzel köymüs' ifadelerini duyacagiz"

Köy sakinlerinden Idris Atik de Güneyköy'ün geçmisi hakkinda bilgi verdi.

Birinci Dünya Savasi'na köyden giden 316 kisiden sadece 12'sinin dönebildigini bildiklerini aktaran Atik, "Sehitlerimiz arasinda hepimizin dedeleri mevcut." dedi.

Köylüler olarak meydan projesinden duyduklari memnuniyeti dile getiren Atik, sunlari kaydetti:

"Daha önce Safranbolu'ya gitmistim. Orada da böyle evleri gördügümüzde çok hosumuza gitmisti. Köyümüz sanki o havayi yakaladi. Bir iki ay içinde ayni güzellige burasi da kavusacaktir diye düsünüyorum. Köyümüze gelenlerden 'Ne güzel köymüs' ifadelerini duyacagiz. Bizleri de tanidiktan sonra sadece köyün degil, insanlarinin da güzelligini görecekler."

Meydanda yöresel yemek ve tatlilar üzerine is yeri bulunan Müyesser Marti de projeyle köyün çok farkli görünüme kavustugunu vurguladi.

Marti, "Çok güzel oldu. Sadece köy için degil, bizler için de çok iyi oldu. Biz çok begendik. Insallah köyümüze gelenler de çok begenecekler. Çok mutlu olduk." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.