Vali Elban Açiklamasi 'Adana Lezzet Festivali Olarak Ayri Bir Kulvardayiz'

Adana Valisi Süleyman Elban, "Adana Lezzet Festivali olarak ayri bir kulvardayiz diger illere göre. Bunun için de kisa bir süre sonra gelecek yil yapacagimiz festivalimizle ilgili hazirliklarimiza baslamak durumundayiz" dedi.

Vali Elban Açiklamasi 'Adana Lezzet Festivali Olarak Ayri Bir Kulvardayiz'
Vali Süleyman Elban, 5. Uluslararasi Adana Lezzet Festivali’ne katilim gösteren firmalari valilik toplanti salonunda firmalari misafir etti. Vali Elban, unutulmaz bir festivali daha geride birakmanin mutlulugunu yasadiklarini ifade ederek, 5. Uluslararasi Lezzet Festivali’ne yaptiklari katkilar için firmalara ve festival yürütme kuruluna tesekkür ettigini söyledi.Festivali güzellestiren birçok bilesenin oldugunu söyleyen Vali Elban, “Arkadaslarimiz alanin ayarlanmasindan festivalin düzenlenmesine kadar yogun gayret gösterdiler. Diger taraftan oranin güvenligi, temizligi gibi birçok etkende kurumlarimizin festivalimize katkisi var. Ama alani güzellestiren, alanin süsü olan sizlerdiniz. Onun için sizlere tesekkür etmek istedik” dedi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in festivalin açilisini yapmasinin da bu sene Adana için büyük bir onur ve sans oldugunu aktaran Vali Elban, “Kazasiz belasiz Allah’a sükür zirvede bir festival yaptik. Biz artik Adana Lezzet Festivali olarak ayri bir kulvardayiz diger illere göre. Bunun için de kisa bir süre sonra gelecek yil yapacagimiz festivalimizle ilgili hazirliklarimiza baslamak durumundayiz. Bununla ilgili fikirlerinizi, önerilerinizi, yorumlarinizi önemsiyoruz” seklinde konustu.

Festivale iliskin bir degerlendirmede de bulunan Vali Elban, festivalde 3 gün boyunca 285 bin ziyaretçinin agirlandigini söyledi.100’den fazla markanin ürünleriyle festivalde katilimcilara hizmet verdigini belirten Vali Elban, “11 bin yatak kapasitesine sahip ilimizde tüm otellerimiz doldu. Hatta festival süresince Tarsus ve İçel gibi çevre il ve ilçelerdeki turistik tesislerin de doluluk oranlarinda artis yasandi. Adana gastronomi kültürünün tanitimina büyük katki saglayan festivalimiz, 3 gün boyunca sehrimizin ekonomisine 150 milyon TL’lik katki saglamistir” dedi.

5. Uluslararasi Adana Lezzet Festivali ile Türkiye’nin atiksiz ilk festivaline imza attiklarini dile getiren Vali Elban, “Festivalimiz süresince toplanan 50 litre bitkisel yag, 3 buçuk ton ambalaj atigi ve 10 ton evsel atik geri dönüsüme gönderildi. Festivalde toplanan plastik kapaklar Türkiye Omurilik Felçlileri Dernegi’nin (TOFD) Hayata Kapak Olsun kampanyasina destek olurken çig sebze ve meyve atiklari ise ‘Yasami Iyilestiriyoruz’ projesinden alinan ilham ile komposta dönüstürülmek üzere Atiksiz Sehir Adana - Topraktan Topraga Biyobozunur Atik Projesi için kullanildi. Elde edilen kompost, tarim topraklarinin iyilestirilmesi için çiftçilerimize ücretsiz verilecek” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.