Türkiye'nin En Maliyetli Sehir Içi Yollari Arasinda Gösterilen Kanuni Bulvari'nda Çalismalar Sürüyor

Türkiye’nin en maliyetli sehir içi yollari arasinda gösterilen Trabzon’daki toplam 28 km’lik Kanuni Bulvari’nda bir yandan insaat çalismalari sürerken bir yandan da istimlak edilen binalarin yikimi devam ediyor. Kanuni Bulvari’nin yüzde 60 civarinda fiziksel bölümü bitirilirken, ikmal ihalesi kapsaminda ise isin yaklasik yüzde 52’si tamamlandi.

Türkiye'nin En Maliyetli Sehir Içi Yollari Arasinda Gösterilen Kanuni Bulvari'nda Çalismalar Sürüyor
Trabzon’da 2011 yilinda temeli atilan ve önemli bir ulasim altyapisi olarak planlanan Kanuni Bulvari’nin 2. kisminda çalismalari Erdogdu-Boztepe Mahalleleri arasinda yogunlasiyor. Planlanan yolun yapiminin en önemli bölümünü viyadük insaatlari olustururken, Boztepe Tüneli ve Bahçecik Tüneli’nin de içinde bulundugu 5 km’lik kesimin Çukurçayir kavsagina kadar olan kismi için çalismalar araliksiz sürüyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun Akyazi kavsagindan baslayarak, Erzurum yolunun Çaglayan kavsaginda son bulacak 2x3 seritli bölünmüs yol olarak planlanan Kanunu Bulvari projesinde 22 köprülü kavsak ve imar ile baglanti yollari üzerinde 6 adet hemzemin kavsak, toplam uzunlugu 6,4 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunlugunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve anayolda toplam uzunlugu 6,24 kilometre olan 31 adet çift köprü ile kavsak kollari ve imar yolu baglantilarinda toplamda uzunlugu 2,69 kilometre olan 24 adet tek köprü bulunuyor.

Yüzde 52’si tamamlandi

Sehir içi, sehirlerarasi ve uluslararasi trafige hizmet veren Karadeniz Sahil Yolu’nun yükünün hafifletecek olan Kanuni Bulvari’nin tamamlanan bölümleri ise etap etap hizmete açiliyor. Bugüne kadar 2 bin 440 metre çift tüplü Akyazi Tüneli, Akyazi-Kanuni baglantili 444 metre tek tüp tünel ile bin 19 metre uzunlugundaki çift tüp ile 342 metre uzunlugundaki Karsiyaka viyadügü ve 13 adet köprülü kavsak ile 2 adet hemzemin kavsak trafige açildi. Yüzde 52’si tamamlanarak hizmete açilan projenin trafige açilan kisminin devaminda kalan Çatak 2 köprülü kavsagi ile Çukurçayir köprülü kavsagi arasindaki 6,8 kilometre uzunlugundaki kisimda çalismalar devam ediyor. Çalismalarin sürdürüldügü bu kesimde 534 metre uzunlugundaki çift tüp Bahçecik tüneli ile 673 metre uzunlugundaki çif tüp Boztepe tünelinde kazi islemleri tamamlandi. Çephanelik, Yenicuma, Boztepe köprülü kavsaklari ile 340 metre uzunlugundaki çift tüp Çukurçayir tünelinde ise yapim çalismalari sürüyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.