Türkiye Kalkinma Ve Yatirim Bankasi, Türkiye'nin Ilk Sosyal Sukuk Ihracini Gerçeklestirdi

Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi Genel Müdürü Ibrahim Öztop: 'Bankamiza ve sermaye piyasalarimiza bir ilki daha kazandirmaktan dolayi mutluluk duyuyoruz. Banka olarak, sermaye piyasalarinda örnek olabilecek yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler gelistirilmesi konusunda aktif rol almaya devam edecegiz'

Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi, tarim sektöründe kullandirilmak üzere 50 milyon TL tutarinda Türkiye'nin ilk sosyal sukuk ihracini gerçeklestirdi.

Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi açiklamasina göre, satis araciligi Ziraat Yatirim Menkul Degerler tarafindan yürütülen ihracin sürdürülebilirlik raporlamasi, bagimsiz bir danismanlik kurulusu tarafindan gerçeklestirildi. Ihracin Islami finans ilke ve esaslarina uygun olarak yapilandirilmasinda Islami Finans Danisma Komitesi (ISFA) rol aldi. Kalkinma Yatirim Varlik Kiralama AS (VKS) ihraççi kurulus olurken, Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi da kaynak kurulus olarak yer aldi.

Ihraç, uluslararasi standartlara uygunlugu konusunda ilgili tüm çalisma ve raporlamalari tamamlanmis halde Türkiye sermaye piyasalarina yenilikçi ve sürdürülebilir bir ürün getirmesi açisindan dikkati çekiyor. Söz konusu ihraç, Türkiye'nin ilk sosyal sukuk ihraci olma özelligi tasiyor.

Tarimin ve tarim üreticilerinin üretim asamalarinin desteklenmesi ve nihai ürünün son tüketiciye ulasmasina kadar tüm süreçlerin, bütüncül ve sosyal katkisi hedeflenmis bir is modeli çerçevesinde kurgulanan sukuk, yapisi ile de sermaye piyasalari açisindan bir ilki teskil ediyor.

- "Sermaye piyasalarinda yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler gelistirmeye devam edecegiz"

Açiklamada görüslerine yer verilen Türkiye Kalkinma ve Yatirim Bankasi Genel Müdürü Ibrahim Öztop, ihracin "Türkiye'nin ilk sosyal sukuk"u ve Banka'nin da ilk sürdürülebilir finansman ihraci oldugunu belirterek, "Bankamiza ve sermaye piyasalarimiza bir ilki daha kazandirmaktan dolayi mutluluk duyuyoruz. Banka olarak, sürdürülebilir kalkinmaya ve sermaye piyasalarimizin gelistirilmesine katki saglama amacimiz dogrultusunda, sermaye piyasalarinda örnek olabilecek yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler gelistirilmesi konusunda aktif rol almaya devam edecegiz." ifadelerini kullandi.

Uluslararasi standartlar çerçevesinde gerçeklestirilen ve sosyal olma niteligi kazanan söz konusu ihracin; ICMA Sosyal Tahvil Prensipleri, LMA Sosyal Kredi Prensipleri uygunlugu bagimsiz bir kurum tarafindan da teyit edildi. Ihraç, ek olarak BM Sürdürülebilir Kalkinma Amaçlari'nin çok çesitli alt hedeflerine destek veriyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.