'Türkiye'de En Çok Görülen Afetler Yüzde 34 Ile Sel Ve Depremler'

Türkeli Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölüm Baskani Ömer Demirbilek, Türkiye’de afetlerin çok sik yasandigi ülkelerden biri oldugunu belirterek, “Ülke çapinda bakildiginda en çok görülen afetler yüzde 34 ve yüzde 33 ile sel ve depremlerdir" dedi.

'Türkiye'de En Çok Görülen Afetler Yüzde 34 Ile Sel Ve Depremler'
Sinop Türkeli Meslek Yüksekokulu ögrencilerine yönelik ‘afet farkindalik egitimi’ düzenlendi.

Türkeli Gençlik Merkezi çok amaçli salonunda düzenlenen egitimde, Türkeli Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölüm Baskani Ömer Demirbilek, açilis konusmasi yapti. Demirbilek konusmasinda, Türkiye’de afetlerin çok sik yasandigi ülkelerden biri oldugunu belirterek, “Ülke çapinda bakildiginda en çok görülen afetler yüzde 34 ve yüzde 33 ile sel ve depremlerdir. Tabii sel ve depremler arasinda oranlar her ne kadar yakin gözükse de depremler, sele göre çok daha ölümcüldür. Ülke çapinda 2000-2018 yillari arasindaki en ölümcül afet olayi, Ekim 2011’de Van, Bitlis ve Hakkari illerinde 604 kisinin hayatini kaybettigi deprem olmustur" diye konustu.

2021 yili Içisleri Bakanligi tarafindan “Afet Egitim Yili” ilan edildigini belirten Demirbilek, söyle konustu:

“Bu kapsamda, Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanligi 2021 yilinda 33 milyondan fazla kisiye afet farkindalik egitimi vermistir. Ancak ilimizde yasanan afetler nedeniyle ilimiz bu egitimi alan birey sayisi olan 14 bin kisi ile Türkiye’de son siralarda yer almaktadir. Bundan dolayi da burada olan herkese, çevresini bu konuda bilinçlendirerek ve bu egitimleri aldirmalari hususunda görev düsmektedir.”

Sinop AFAD Il Müdürü Ümit Ünal ise 2021 yilinin “Afet Egitim Yili” olmasi sebebiyle farkindalik egitimlerinin düzenlendigini belirterek, egitim alan herkesin çevresine bu farkindalik bilincini olusturmasi gerektigini, bunu kendilerine görev bilmeleri gerektigini belirtti.

Konusmalarin ardindan AFAD egitmeni Muammer Duroglu tarafindan afet farkindalik egitimi verildi.

Egitimde, ülkede afet ve acil durum olusturabilecek tehlikeler, konut kiralarken ve satin alirken dikkat edilmesi gereken hususlar, evin içindeki risklerin belirlenmesi, afet öncesi, afet sirasi ve afet sonrasi için yapilmasi gereken hazirliklarla ilgili bilgiler verildi.

Egitimin sonunda ögrencilere, içinde 22 parçadan olusan arama-kurtarma ekipmanlarinin bulundugu arama kurtarma araci tanitildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.