Türk Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller Sektörü Ihracatta 3,5 Milyar Dolara Kosuyor

2023 yili sonunda 3,5 milyar dolar ihracat hacmine ulasmayi hedefleyen Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Almanya’nin Köln sehrinde düzenlenen Anuga Gida Fuarinda su ürünleri ve hayvansal mamuller ürünlerini dünyanin dört bir tarafindan gelen ithalatçilarin begenisine sundu.

Türk Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller Sektörü Ihracatta 3,5 Milyar Dolara Kosuyor
Son 1 yillik süreçte ihracatini yüzde 31’lik artisla 932 milyon dolardan 1 milyar 226 milyon dolara tasiyan, Ege Bölgesinde gida ihracatinda lider birlik konumuna yükselen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ihracatçilari Birligi, Köln’de gerçeklesen Anuga Fuarina katilim sagladi. Fuar sirasinda Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ihracatçi Birlikleri Sektör Kurulu Baskani Sinan Kiziltan, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu üyeleri Nedim Kalpaklioglu ve Osman Islek, ithalatçilara Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü hakkinda bilgilendirmelerde bulundu.

Anuga Gida Fuarinda, Türk firmalari 9 ayri ihtisas salonunda tanitim yaparken, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü dondurulmus ürünlerin agirlikli oldugu 4.1 Hall de yerini aldi.

Gida sektöründe dünyanin en büyük bulusmasina ev sahipligi yapan Anuga Fuarina Türkiye’den 290 firmanin katilim sagladigi bilgisini paylasan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ihracatçi Birlikleri Sektör Kurulu Baskani Sinan Kiziltan, Anuga Fuari’nda Türkiye’nin Italya, Ispanya’nin ardindan uluslararasi katilimda üçüncü sirada yer aldigini dile getirdi.

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2021 yilinin ocak-eylül döneminde ihracatini yüzde 38’lik artisla 1 milyar 731 milyon dolardan, 2 milyar 382 milyon dolara tasidigina isaret eden Kiziltan, “Su ürünlerinden, kanatli eti ve yumurtaya, baldan süt ürünlerine insanligin üç ögün beslenme ihtiyacina cevap veren bir ürün gamina sahibiz. Salgin döneminde saglikli gida tüketim talebindeki artis ihracat rakamlarimiza olumlu yansidi. Fiziki fuarlar ve sektörel ticaret heyetleri yapamamis olmamiza ragmen, basarili bir dönem geçiriyoruz. Yillik ihracatimiz ilk kez 3 milyar dolari asti. 2023 yili için ortaya koydugumuz 3,5 milyar dolar ihracat hedefine daha önce ulasmak için tanitim çalismalarimizi sürdürüyoruz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.