Tunus'taki Nahda Hareketi Açiklamasi Yeni Hükümet Kurulurken Anayasa Ihlal Edildi

Tunus’taki Nahda Hareketi, yeni hükümetin kurulma sürecinde anayasanin ihlal edildigini savundu.

Nahda Hareketi tarafindan yapilan yazili açiklamada, “Necla Buden Ramazan baskanliginda olusturulan 'emrivaki hükümet'e kurulus sürecinde anayasa prosedürlerine uyulmadigi için karsi çikiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaskani'na yasama ve yürütme yetkisi taniyan 217 sayili Cumhurbaskanligi Kararnamesi'nin anayasaya uygun olmadigi, bu yüzden mesruiyet problemi oldugu belirtilen açiklamada, "Mesruiyet kaybi, hükümeti ulusal ve uluslararasi problemleri çözerken zor durumda birakacaktir." ifadeleri kullanildi.

- Said, yasama ve yürütme yetkilerini devraldi

Tunus Cumhurbaskani Kays Said, 25 Temmuz'da Meclis'in çalismalarini dondurmasi ve basbakani azletmesinden sonra 22 Eylül'de yetkilerini genisleten yeni kararnameler yayimladi.

Yeni kararnamelerle Cumhurbaskani'nin yasama ve yürütme yetkisine yönelik olaganüstü düzenlemeler yapildi ve yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunlugunu denetleyen geçici komisyon feshedildi.

Cumhurbaskani'nin yetkilerini genisleten kararnameler Resmi Gazete'de yayimlandi.

Buna göre, Tunus Cumhurbaskani'na Bakanlar Kurulu'nun görüsünü aldiktan sonra cumhurbaskanligi kararlariyla "yasama metinleri" çikarma yetkisi verildi.

Kararname uyarinca, Bakanlar Kurulu artik Meclis'e degil Cumhurbaskani'na karsi sorumlu oldu. Cumhurbaskani, basbakani atayabiliyor, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarini belirleyebiliyor.

Tunus’ta Basbakan Necla Buden Ramazan tarafindan 11 Ekim’de olusturulan yeni hükümet, Cumhurbaskanligi Sarayi'nda yapilan yemin töreninin ardindan göreve baslamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.