Tunus Cumhurbaskani Said Ülkesindeki Durumun ABD Kongresinin Gündemine Alinmasindan Rahatsiz

Tunus'ta olaganüstü yetkileri elinde toplayan Cumhurbaskani Kays Said, ülkesindeki durumun ABD Kongresinin tartisma gündemine dahil edilmesinden duydugu "memnuniyetsizligi" dile getirdi.

Cumhurbaskanligindan yapilan yazili açiklamaya göre, Said, ABD'nin Tunus Büyükelçisi Donald Blome'u Kartaca Sarayi'nda kabul etti.

Görüsmede, "Tunus'taki durumun ABD Kongresinin gündemine alinmasindan duydugu memnuniyetsizligini" aktaran Said, "Bazi Tunuslularin Tunus'ta olanlari çarpitmaya ve yurt disinda kendilerini dinleyecek insanlar bulmaya çalismasina ragmen, iki ülke arasindaki iliskiler güçlü kalmaya devam edecek." dedi.

Açiklamada, Said'in ABD'li Büyükelçi ile yaptigi görüsmenin, "bir dizi konuyu netlestirmek için bir firsat oldugu" degerlendirmesinde bulunuldu.

ABD Kongresinde bugün Tunus'taki siyasi durum hakkinda uzman görüsleri dinleniyor.

- Said, yasama ve yürütme yetkilerini devraldi

Cumhurbaskani Kays Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalismalarini dondurmasi ve basbakani azletmesinden sonra 22 Eylül'de yetkilerini genisleten yeni kararnameler yayimladi.

Yeni kararnamelerle Cumhurbaskani'nin yasama ve yürütme yetkisine yönelik olaganüstü düzenlemeler yapildi ve yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunlugunu denetleyen geçici komisyon feshedildi.

Cumhurbaskani'na Bakanlar Kurulunun görüsünü aldiktan sonra cumhurbaskanligi kararlariyla "yasama metinleri" çikarma yetkisi verildi.

Kararname uyarinca, Bakanlar Kurulu artik Meclise degil Cumhurbaskani'na karsi sorumlu oldu. Cumhurbaskani, basbakani atayabiliyor, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarini belirleyebiliyor.

Ülkede Said'in atadigi yeni Basbakan Necla Buden Ramazan'in olusturdugu kabine de 11 Ekim’de göreve baslamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.