Toroslarda Son Pekmez Kazanlari Kaynadi

Adana’nin Feke ilçesinde vatandaslar, geleneksel yöntemler ile son pekmez kazanlarini kaynatarak kis hazirliklarini tamamladi.

Toroslarda Son Pekmez Kazanlari Kaynadi
Ilçeye bagli Gedikli Mahallesindeki baglarda üzümleri dalindan tek tek toplayarak geleneksel yöntemler ile pekmez kazanlari kaynatan yöre sakinlerinden Ibrahim Gün, pekmezin yapilisini hem anlatti hem de uyguladi.

Bagdan kasalarla toplanan üzümler çuvallarda ezerken, üzümlerinin ekim ayinda daha sekerli ve lezzetli oldugunu ifade eden Ibrahim Gün, “Ilçemiz Toros eteklerinde dogasi, iklimi ve bereketli topraklari ile tarimsal üretimin yogun oldugu bir ilçe. Bizlerde ailelerimiz ile birlikte kisin yaklasmasi ile pekmezde son kazanlarimizi kaynatarak kis hazirliklarimizi tamamladik. Eskiden bagdan topladigimiz üzümleri esekler ile tasirdik artik teknolojiyi kullaniyoruz. Ilk olarak pekmezimizi mese külü ile kaynatiyor saatlerce çuvallar içinde üzümü eziyor suyunu çikariyor ve saatlerce süren kazanlarin kaynamasi ile üzümün pekmez yolculugunu tamamlamis oluyoruz" dedi.

Pekmezin sofralara ulasincaya kadar zahmetli bir yolculugu bulundugunu belirten Gün, "Köyümüzün kadinlari ile saatlerce kazan basinda üzüm suyunun pekmeze dönüsmesi için mesai yapiyoruz" diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.