Tokat'ta Sehit Düsen Askerler Törenle Anildi

Tokat’in Resadiye ilçesinde 14 Ekim 1997 ve 7 Aralik 2009 tarihlerinde sehit olan 11 asker için anma programi düzenlendi.

Tokat'ta Sehit Düsen Askerler Törenle Anildi
Resadiye ilçesinde 24 yil önce bölücü terör örgütü PKK tarafindan pusu kurarak sehit olan 4 asker ve 7 Aralik 2009 tarihinde ayni bölgede teröristlerin ates açmasi sonucu sehit edilen 7 asker, düzenlenen törenle anildi.

Sazak sehitligi olan 7 askerin anitin hemen yanina, 14 Ekim 1997 tarihinde sehit olan 4 asker için de Resadiye Ilçe Jandarma Komutanligi tarafindan sehitlik yapilarak birlestirildi ve sehitler için 14 Ekim tarihi anma programi olarak düzenlendi.

Anma töreni Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasinin ardindan basladi.

Törende konusma yapan Resadiye Ilçe Jandarma Komutani Tegmen Metin Kuru, sehitlikte aniti bulunan 11 sehit hakkinda bilgiler verdi.

Resadiye merkez cami imami Isa Aytekin’in Kur-ani Kerim tilaveti okumasinin ardindan Resadiye Ilçe Müftüsü Süleyman Erberk tarafindan dua edildi.

Resadiye Kaymakami Talat Tabur, sehitlere Allah’tan rahmet dileyerek; “Sazak sehitligimizde daha evvel 14 Ekim ve 7 Aralik tarihlerinde anma programi yapiyorduk. Sehitlikte yapilan düzenlemeyle artik 14 Ekim tarihinde sehitlerimiz için burada anma programi yapmaya devam edecegiz. Bu vatan ugruna canini feda eden tüm sehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize, ailelerine ve sehit yakinlarimiza saglikli, mutlu, huzurlu bir yasam diliyorum" dedi.

Sehitlikte anma töreni sonrasi protokol üyeleri tarafindan sehitlik giris alaninda 11 askeri temsilen 11 fidan dikildi. Anma programina Resadiye Kaymakami Talat Tabur, Resadiye Belediye baskani Mustafa Yilmaz, Tokat Köklüce Komando Tabur Komutani Jandarma Yarbay Erdal Özköroglu, Resadiye Ilçe Jandarma Komutani Tegmen Metin Kuru, kurum amirleri ve askerler katildi.

Olay; Tokat’in Resadiye ilçesi Sazak köyü kirsalinda, 14 Ekim 1997 tarihinde görevden dönen güvenlik güçleri, saat 18.30 siralarinda bir grup teröristin saldirisina ugramis, saldirida Astsubay Çavus Kani Çaglak, erler Serdar Eraydin, Serhat Göksel ve Nurettin Sevinç sehit olmustu. Terörist saldirida 3 asker de yaralanmisti.

7 Aralik 2009 tarihinde de ayni bölgede Resadiye-Sazak köy grup yolu Kuruçesme mevkiinde bölücü terör örgütü mensuplarinca askeri araca ates açilmasi sonucunda araçta bulunan 7 asker sehit olmustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.