Tepebasi'nda Güvenle Çalisan Toplayicilar 1 Yilda 3 Bin Ton Atik Topladi

Eskisehir Tepebasi Belediyesi’nin öncülügünde kurulan ve sokak toplayicilarini tek bir çati altinda birlestiren GESIKOOP, faaliyetlerini sürdürürken, kooperatif bünyesinde daha iyi çalisma sartlari ve statü kazanan toplayicilar, 1 yillik sürede 3 bin ton atik toplamayi basardi.

Tepebasi'nda Güvenle Çalisan Toplayicilar 1 Yilda 3 Bin Ton Atik Topladi
Tepebasi Belediyesi, zorlu sartlar altinda ve kayit disi olarak çalisan sokak toplayicilarina statü kazandirmak, toplanan atiklari ise kayit altina almak amaci ile Türkiye’de bir ilke daha öncülük etti. Belediyenin tesvikleri ile 15 Ocak 2020’de kurulan ve sosyal isletme kooperatifi olmasi ile fark olusturan Tepebasi Geri Dönüstürülebilir Atik Toplayicilari Sosyal Isletme Kooperatifi (GESIKOOP), 23 Haziran 2020’de Tepebasi Belediyesi, GESIKOOP ve lisansli geri dönüsüm firmasi arasinda imzalanan 3’lü protokol ile hayata geçirilmisti. Kooperatif bünyesindeki 32 sokak toplayicisi, artik yasal olarak ve kayit altinda çalisarak hem ekmek paralarini kazaniyor hem de geri dönüsüme katki sagliyor. 15’i yabanci olmak üzere toplam 32 üyesi olan kooperatif bünyesinde 1 de kadin yer aliyor. Tepebasi Belediyesi’nin öncülügünde kurulan kooperatif ile herhangi bir statüsü olmayan, disiplin altina alinamamis sokak toplayicilari, basta ambalaj atik toplama sistemi olmak üzere belediyenin kapidan atik toplama sistemine de entegre edilmis oldu.

Kooperatif isleyisi

Sokak toplayicilari, GESIKOOP’a ortak olarak Tepebasi ilçe sinirlari içerisinde yasal olarak ambalaj atigi toplayabiliyor. Toplayicilarin elektrikli bisikletleri kooperatif logolu panolar ile giydirilirken, toplayicilar da yine logolu yelek ve sapkalar ile çalisiyor. Toplanan atiklar kooperatif merkezinin de yer aldigi Muttalip Yolu, Saricakaya Caddesi’nde bulunan lisansli toplama ayirma tesisi ve atik getirme merkezine teslim ediliyor. 150 kilogram tasima kapasiteli elektrikli bisikletleri ile çalisan toplayicilar, karton ve plastik yogunluklu toplama yapiyor ve günde ortalama 300 kilogram atik topluyor. Toplayicilar, ambalaj atiklarini çöplerden ayirmadan saglikli sartlarda toplama yapabiliyor. Çöpleri karistirmadan, zamansiz çikarilarak sistem disinda kalan geri dönüsümler toplaniyor. Çocuk toplayicilara izin verilmiyor ve kooperatif ile is birliginde çocuklarin egitime yönelmeleri saglaniyor. Kooperatif üyeligi, tüm toplayicilara açik tutulurken, tek kosul kurallara uyulmasi olarak belirlendi.

1 yilda 3 bin ton atik toplandi

Atik toplama alaninda yillara dayanan degerli tecrübelerini GESIKOOP çalismasina entegre eden Tepebasi Belediyesi, kooperatifin ilk yilinda ulastigi yillik toplama miktari ile basarili bir sonuç elde etti. Bir toplayicinin günde yaklasik 300 kilogram atik topladigi GESIKOOP’ta, geride kalan 1 yil içinde 3 bin ton atik geri dönüsüme kazandirildi.

"Türkiye’nin kanayan bir yarasi"

Tepebasi Belediye Baskani Dt. Ahmet Ataç, projeye iliskin degerlendirmesinde, “Bu konu Türkiye’nin kanayan bir yarasi. Tepebasi Belediyesi bu konuda çok güzel çalismalar yapti. Sokak toplayicilarinin herhangi bir yasal haklari yok, birçok sikintiya maruz kaliyorlar, dislaniyorlar. Aslinda yaptiklari is, Türkiye ekonomisine çok ciddi katki sagliyor. Burada insan sagligini ve onlarin geleceginin de düsünülmesi gerekiyor. Bugüne kadar bu konu görmezlikten gelindi. Uyguladigimiz bu model ise onlari gerçekten iyi bir noktaya tasidi, her seyden önce yasal statü kazandirdi. Ayrica çocuk toplayicilari da devre disi birakarak bu isi devam ettirecegiz. Bu sorunlarin çözümünün kooperatifçilikte oldugunu düsünüyorum. Bu konuda da GESIKOOP’u kurarak dezavantajli gruplari bir araya getirmek, onlarin kontrol altinda ve düzenli, sagligina dikkat ettikleri, çöpü karistirarak degil, olanlari toplayarak Türkiye ekonomisine daha saglikli sekilde katki vermelerini sagliyoruz” sözlerini kullandi.

GESIKOOP’a üye olarak geri dönüsüme katki veren toplayicilar da sistemden memnuniyetini belirterek Tepebasi Belediyesi’ne tesekkür etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.