Tek Ameliyatla Safra Kesesi, Böbregi Ve Rahmi Alinan Hasta 48 Saat Sonra Evine Döndü

Izmir’de ameliyat korkusu nedeniyle saglik problemlerini sürekli erteleyen hastanin tek bir ameliyatla üç organi alindi. Safra kesesindeki tas nedeniyle karin agrilari yasayan, çalismayan sol böbregi enfeksiyon odagi haline gelen ve rahminde 9 santimetrelik miyom bulunan kadin, safra kesesi, böbregi ve rahminin alinmasinin ardindan sadece 2 gün sonra taburcu olarak evine döndü.

Tek Ameliyatla Safra Kesesi, Böbregi Ve Rahmi Alinan Hasta 48 Saat Sonra Evine Döndü
Izmir’de yasayan 2 çocuk annesi 40 yasindaki Duygu Köseler, rahmin içerisindeki 9 santimetrelik büyük bir miyomun neden oldugu kanama sikayetiyle Medicana International Izmir Hastanesi’nde tedavi altina alindi. Daha önce de rahminden miyom aldiran genç kadinin laparoskopik histerektomi diye adlandirilan rahim aldirma ameliyati olmasina karar verildi.

Gerçeklestirilecek ameliyat için tahlilleri yapilan Duygu Köseler’in safra kesesinde de tas oldugu, tasin safra kesesinin agzini kapamaya basladigi anlasildi. Sürekli karin agrisi yasayan ancak ameliyat korkusu nedeniyle bu ameliyati sürekli erteleyen Köseler’in bir yandan da böbrek yetmezligi ile mücadele ettigi, sol böbreginin fonksiyonsuz oldugu, vücut içerisinde kaldikça enfeksiyon odagi haline gelebilecegi ancak yine ameliyat korkusu nedeniyle bu ameliyati da olmadigi anlasildi. Bir an önce rahmini, safra kesesini ve böbregini aldirmasi gereken Duygu Köseler’le ilgili olarak Medicana International Izmir Hastanesi Üroloji Uzmani Prof. Dr. Çag Çal, Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Varlik Erol ile Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Ilkay Sahin, tek ameliyatla üç organin alinmasi için karar vererek hazirliklara basladi.6 saatlik operasyon

Laparoskopik denilen kapali teknikle ameliyata alinan Duygu Köseler’in ilk olarak sol böbregi alindi. Üroloji Uzmani Prof. Dr. Çag Çal ve Op. Dr. Ümit Eskidemir’in gerçeklestirdigi ameliyat yaklasik 1,5 saat sürdü. Sonrasinda Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Varlik Erol, yaklasik 40 dakika süren bir operasyonla hastanin safra kesesini aldi. Son olarak operasyona dahil olan Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Ilkay Sahin yaklasik 2 saat süren zorlu bir ameliyat sürecinin ardindan Köseler’in rahmini aldi.

Operasyonun basindan sonuna kadar kapali yöntemle gerçeklestirildigini ifade eden Op. Dr. Sahin, hastanin derin bir ameliyat izinin bile olmadigini, sadece 48 saat sonra taburcu olarak evine gittigini ifade etti.

Hasta Duygu Köseler ise, igneden, kan görmekten ve hatta damar yolu açtirtmaktan bile çok korktugunu, bu nedenle saglik problemlerini sürekli erteledigini, tek bir ameliyatla üç organini aldirdigina kendisinin bile inanamadigini söyledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.