Tarim Ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, Mersin'de Üreticilere Seslendi Açiklamasi

'Dogru fiyatlarla çiftçimizin alin teri yere dökülmeyecek, alin teri bosa gitmeyecek ve sonunda da bu isten para kazanacak. Bir sekilde çiftçimizi de hasat dönemi memnun edecegiz' 'Maalesef tarim sektörü, üzerinden en çok siyaset yapilan konudur. Halbuki ben her zaman sunu söylüyorum; çiftçimizin, üreticimizin, besicimizin, yetistiricimizin üzerinden siyaset yapmayalim'

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, "Dogru fiyatlarla çiftçimizin alin teri yere dökülmeyecek, alin teri bosa gitmeyecek ve sonunda da bu isten para kazanacak. Bir sekilde çiftçimizi de hasat dönemi memnun edecegiz." dedi.

Pakdemirli, Valiligi ziyaretinde, seref defterini imzaladi, Vali Ali Ihsan Su ile görüstü. Daha sonra İçel Ticaret ve Sanayi Odasi'nda (MTSO) basina kapali düzenlenen İçel Sektör Bulusmasi Toplantisi'na katilan Pakdemirli, buradan Akdeniz Ihracatçi Birlikleri (AKIB) binasina geçti.

Bakan Pakdemirli, bina önünde kendisini bekleyen üreticilerle selamlasti, "Tarim Arazilerinin Kullaniminin Etkinlestirilmesi Projesi" kapsaminda Tarim ve Orman Il Müdürlügünce hazirlanan keçiboynuzu fidanlarini üreticilere dagitti. Burada kendisini karsilayan üreticiler arasindaki 7 aylik Yigit Efe'yi kucagina alan Pakdemirli, bir süre sevdigi bebegin ailesiyle sohbet etti.

AKIB Toplanti Salonu'na geçen Pakdemirli, burada basina kapali gerçeklesen Yas Sebze Meyve Ihracatçilari ile Istisare Toplantisi'na katildi. Burada daha sonra IPARD II 10. Basvuru Çagri Dönemi Temsili Çek Töreni'ne de katilan Pakdemirli, projesi kabul olan 33 girisimciye basarilar diledi.

Toplantinin ardindan salonun girisinde kurulan stantlari gezen Pakdemirli, tanitimi yapilan yöresel ve cografi isaret tescilli ürünlerin tadina bakti, ürünlerle ilgili bilgi aldi. Bakan Pakdemirli, İçel merkezli "Baibars" firmasi tarafindan üretilen zirai IHA'yi (ZIHA) inceledi, ZIHA'nin üreticisi gençlerle sohbet etti.

AKIB'de balikçilar, üreticiler ve üretici temsilcileriyle Sektör Bulusmasi Toplantisi'nda bir araya gelen Pakdemirli, buradaki konusmasinda, illerde en önemli programlarinin üretici, yetistirici ve besicilerle bulusup onlarin sorunlarini dinlemek oldugunu söyledi.

Ülkede özellikle gida, tarim ve orman alanlarinda ister istemez salginla baglantili bir süreç yasandigina dikkati çeken Pakdemirli, bu nedenle dünyada emtia fiyatlarinda çok ciddi artis oldugunu aktardi.

Pakdemirli, bundan üreticinin de tüketicinin de etkilendigini anlatarak, kurakligin etkisinden de bahsetti.

TARSIM'in kuraklik sigortasi oldugunu hatirlatan Pakdemirli, bunu biraz daha genisletmeye çalistiklarini bildirdi.

Buradaki hasar ödeme rakamlarini yüzde 70'lerden 80'lere çikardiklarini ifade eden Bakan Pakdemirli, sözlerini söyle sürdürdü:

"Asiri sicaklik zararina karsi da TARSIM'i özellikle kapsam altina aldik. Hububat ve baklagillerde dönümünde 100 liraya varan bir destege kadar çiktik. Tarimsal kredilerin borç ertelemelerine mümkün mertebe yapma cihetine gittik. Tabi her seyden önemlisi bugünkü sabahtan beri yapmis oldugumuz toplantilarin ekseriyetinde konular dönüyor, dolasiyor ve suya baglaniyor. Su hepimiz için çok önemli oldugu kadar bizim sektörümüz için son derece önemli, tarimin paydaslari için önemli.

Dünyadaki tatli su kaynaklarinin yüzde 70'ini tarim kullandigina göre bu konuda çabayi ve gayreti mutlaka devam ettiriyor olmamiz lazim. Özellikle tabii ki bütün artan emtia fiyatlariyla beraber hem besicimiz hem de süt üreticimiz ister istemez bu islerden de etkilendi. Bunlarin minimuma indirme gayreti içerisinde Toprak Mahsulleri Ofisi yem ham maddesi satisina temmuzda basladi. Eylülde 800 bin ton hububat sattik, ekimde de yine 900 bin ton hububat satiyor olacagiz. Bu satislar elbette piyasa fiyatlarindan degil, üreticilerimizi destekleyecek, bugünkü piyasa fiyatlarinin çok altinda kosullarla üreticilerimizi bir destekleme cihetine gidiyoruz."

Emtia fiyatlari kadar gida fiyatlarinin da arttigini kaydeden Pakdemirli, "Gerekli dis ticaret tedbirlerini alarak mümkün mertebe üreticiyi sürekli olarak sürdürülebilir, karli bir sekilde üretimine devam ettirmek ama ayni zamanda da tüketiciyi de belli bir kalitedeki ürünün de ulasilabilir bir fiyatla alma gayreti içerisinde çalismalarimizi sürdürüyoruz." dedi.

- "Çiftçimizi daha iyi bir noktada tutma gayreti içerisinde olduk"

Son 3 yilda hem destekleri arttirdiklarini hem de iyi bir alim politikasi izlediklerini anlatan Pakdemirli, söyle devam etti:

"Yani 'alim yaptigimiz ürünler de bir üretici dostudur' politikasi izleyerek hasat zamanindan önce fiyatlarin açiklanmasi ve üreticinin de memnun olacagi fiyatlari açiklama cihetine giderek üreticimizi memnun ettik. Yani burada memnuniyeti aslinda iki taraftan elde ettik diyebilirim. Hem bir yandan artan destekler hem de bir yandan müdahale alimi. Genelde ülkelerin ikisini bir arada uyguladigi politikalar yoktur. Ya müdahale alimi yapilir, çiftçiye destek olunur ya da destekleme politikasiyla iyi desteklerle, çiftçi destekler. Biz her ikisini, bir yandan özellikle sanki bugünleri görmüsçesine 3 sene önce sayin Cumhurbaskanimizin da bize vermis oldugu destekle hem desteklerin artisi hem de müdahale alimlarini devreye sokarak çiftçimizi bu zor ve pandemiden ekonominin dalgali oldugu bir dönemde çiftçimizi daha iyi bir noktada tutma gayreti içerisinde olduk. Burada da önemli derecede basarili olduk diyebilirim."

- "Dogru fiyatlarla çiftçimizin alin teri yere dökülmeyecek"

Özellikle son 3 yilda hiçbir üreticiye sahada zarar etmeyecek sekilde fiyatlari olusturduklarinin sözünü verdiklerini ve bu sözü tuttuklarini aktaran Pakdemirli, sunlari dile getirdi:

"Fiyatlar artabilir, girdiler artabilir ama bunlari da ürün fiyatlarinizi da ayarlayacagiz, hiç merak etmeyin, siz sadece üretmeye devam edin. Biz ek bir destek olabilecek bir bütçe imkani saglayabilirsek ek destek olmaya devam ederiz ama buradaki en büyük ek destek ürün fiyatinin dogru bir sekilde ayarlanmasidir. Burada ben Tarim ve Orman Bakani olarak size taahhüt ediyorum; dogru fiyat politikasini insallah yeni hasat döneminde yine karsiniza getiriyor olacagiz. Dogru fiyatlarla çiftçimizin alin teri yere dökülmeyecek, alin teri bosa gitmeyecek ve sonunda da bu isten para kazanacak. Bir sekilde çiftçimizi de hasat dönemi memnun edecegiz."

- "Tarimi, siyaset üstü bir mesele olarak görüyoruz"

Pakdemirli, 2021'de ormancilik alaninda 40 milyon lira yatirimla 10 proje yapilacagini belirterek, fidan dikimi, bal ormani, ORKÖY kredisi ve hibe destegiyle ilgili bilgiler verdi.

Tarimi, "siyaset üstü" bir mesele olarak gördüklerinin altini çizen Pakdemirli, sunlari kaydetti:

"Maalesef tarim sektörü, üzerinden en çok siyaset yapilan konudur. Halbuki ben her zaman sunu söylüyorum; çiftçimizin, üreticimizin, besicimizin, yetistiricimizin üzerinden siyaset yapmayalim. Simdi bir sektör için 'Plastik sektörü kötüdür' diye 10 kisi bir örnek verse, 11'inci kisi geldigi zaman 'Bu is kötüymüs' diyebilir. Bizim gelecekte zor bir isimiz var, 2050 yilina gidiyoruz. Daha çok gida, tarimsal ürün üretmemiz lazim. 'Gençlerimiz bu is için çok hevesli degil' diyoruz. Onlari heveslendirecek sekilde bu isin iyi oldugunu, iyi taraflarini anlatmamiz lazim.

Üreticilerimizin, hepimizin, ülkemizin gurur duyacagi harikulade basarilari var. Elestiriler varsa, yaninda çözüm önerileriyle beraber gelen yapici elestirilerin hepsini dikkate alacagiz ve bunlari da daha iyi olmak anlaminda gayret ve çaba sarf edecegiz. Bu son derece önemlidir. Bunu son derece önemsiyorum ama tarimi, siyaset üstü bir mesele olarak görme konusunun son derece önemli oldugunu düsünüyorum."

Kirsal kalkinma için destek verdikleri İçel'den en fazla proje basvurusunun, soguk hava deposu, meyve sebzelerin islenmesi ve paketlenmesi, kirsal turizm, zanaatkarlik, katma degerli ürünler, yenilenebilir enerji, makine parklari gibi sektörlerden olustugunu aktaran Pakdemirli, "10. basvuru çagri kapsaminda 976 milyon TL yatirim tutarli 128 projenin İçel Il Koordinatörlügümüz tarafindan basvurusu kabul edilmistir. 10. çagri kapsaminda simdiye kadar incelenip uygun bulunan 33 projeye yaklasik 110 milyon TL hibe vererek 274, 2 milyon TL'lik yatirimi İçel'e kazandiracagiz. Bugün bu projelerimizin sözlesme imzalama törenini gerçeklestiriyoruz. İçelimize hayirli olsun." ifadelerini kullandi.

Programa, İçel Valisi Ali Ihsan Su, Devlet Su Isleri Genel Müdürü Kaya Yildiz, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti İçel Milletvekili Ali Cumhur Taskin, MHP İçel milletvekilleri Baki Simsek ve Olcay Kilavuz ile diger ilgililer katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.