Tarim Ve Orman Bakan Yardimcisi Tunç, 'Dünya Gida Günü Sempozyumu'nda Konustu Açiklamasi

'Gida üretimi ve güvenligi önemli konularin basinda yer almaktadir. Ülkemizi gida üretim ve ihracat üssü haline getirmek en büyük hedefimizdir' 'Her yil toplam 1,3 milyar ton gida maalesef çöpe atilarak israf ediliyor. Israf edilen bu gidalarin yüzde 40'i yenilebilir durumda. Bu rakamlar ne yazik ki her geçen gün daha da artmakta. Bugün dünyada 850 milyondan fazla insan açlikla mücadele ediyor'

Tarim ve Orman Bakan Yardimcisi Mehmet Hadi Tunç, gida üretimi ve güvenliginin önemli konularin basinda yer aldigini belirterek, "Ülkemizi gida üretim ve ihracat üssü haline getirmek en büyük hedefimizdir." dedi.

Çesitli temaslarda bulunmak üzere Elazig'a gelen Bakan Yardimcisi Tunç, Firat Üniversitesi (FÜ) Hastanesinde, "Dünya Gida Günü" dolayisiyla, "Eylemlerimiz gelecegimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yasam" sloganiyla düzenlenen sempozyuma katildi.

"Gida talebinin artmasina ve bu talebi karsilayabilecek tek sektörün tarim sektörü olmasina ragmen tarim sektörünün ekonomilerdeki payi ve tarim arazilerinin orani maalesef azalmakta." diyen Tunç, 2050 yilina kadar dünya genelinde gida ihtiyacinin verilere göre yüzde 60 artacaginin tahmin edildigini bildirdi.

Tunç, hem kaynaklarin azalmasi hem de ihtiyaçlarin artmasi nedeniyle gelecek 100 yilda bütün dünyayi, devletleri, bilim adamalarini ve sivil toplum kuruluslarini zorlu bir görevin bekledigine dikkati çekerek, "Türkiye'nin nüfusunun 2050 yilinda 100 milyona ulasip kentlesmenin ise yüzde 86'lar civarina çikacagi tahmin ediliyor. Dünyada 5 milyar hektar tarim arazisi bulunuyor. Bu alanda her geçen gün azalma yasaniyor." diye konustu.

- "Dünyada 850 milyondan fazla insan açlikla mücadele ediyor"

"Her yil toplam 1,3 milyar ton gida maalesef çöpe atilarak israf ediliyor. Israf edilen bu gidalarin yüzde 40'i yenilebilir durumda. Bu rakamlar ne yazik ki her geçen gün daha da artmakta. Bugün dünyada 850 milyondan fazla insan açlikla mücadele ediyor." ifadelerini kullanan Tunç, salgin sürecinde saglik ile gida ve tarim sektörünün öneminin bir kez daha ortaya çiktigini belirtti.

Tunç, salgin süreci dünyada üretimden tüketime kadar gida arz ve tedarik zincirinde büyük degisiklikler meydana getirdigini anlatarak, aliskanliklar ve tüketim geleneklerinin etkilendigini, bunun da tarima bakisi degistirdigini kaydetti.

- "Dünyada gida korumaciligi artti"

Tarimin adeta yeniden kesfedilerek, dünyanin en stratejik birkaç sektörü arasinda yerini aldigini ifade eden Tunç, sözlerini söyle sürdürdü:

"Salgindan önce tarim ürünlerini ithalat yolu ile temin eden ülkeler tarimla ve üretimle ilgili çalismalara basladi. Dünyada gida korumaciligi artti. Tarim milliyetçiligi gündeme geldi. Tarimla ilgili olarak ülkemiz de 2019-2023 yillarini kapsayan 11. kalkinma planinda çevresel, sosyal, ekonomik olarak sürdürülebilir, ülke insaninin yeterli ve dengeli beslenmesinin yani sira arz talep dengesini gözeten üretim yapisiyla uluslar arasi rekabet gücünü arttirmis, ileri teknolojiye dayali alt yapi sorunlarini çözmüs, örgütlülügü ve verimliligi yüksek etkin bir tarim sektörünün olusturulmasi temel amaç olarak belirlenmistir. Bu amaca ulasabilmek için makro ve mikro düzeyde dogru ve güvenilir veri temin edilerek tohumdan sofraya uzanan tüm zincir tam olarak kayit altina alinacaktir. Yillik izleme ve degerlendirme çalismalari kurumsal hale getirilecek. Tarimsal bilgi sistemleri tamamlanarak, etkin kullanimi saglanacaktir. Bu çerçevede Tarim ve Orman Bakanligi olarak ülkemizdeki ekolojik kaynaklarin kalkinma modeli ile etkin, verimli ve sürdürülebilir bir sekilde harekete geçirilip, ekonomik güvenligi, gida arz güvenligini ve insan sagligini güvence altina almak misyonu çerçevesinde politika üretiyor ve uyguluyor olacagiz. Ülkemizi gida üretim ve ihracat üssü haline getirmek en büyük hedefimizdir."

Tunç, tarim sektörünün giderek artan stratejik önemine paralel olarak Bakanligin 2019-2023 stratejik planinda yer aldigi gibi birinci stratejik amacin tarimsal üretimde verim ve kaliteyi artirarak istikrarli gida arzini temin etmek oldugunu dile getirerek, gida üretimi ve güvenliginin önemli konularin basinda yer aldigini söyledi.

Saglik Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de gida ve suyun insanin vazgeçilmez ihtiyaci oldugunu ifade ederek, gidaya erisimin önemine degindi.

Sempozyuma, Elazig Valisi Ömer Toraman, Belediye Baskani Sahin Serifogullari, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yildiz, Firat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktas, Türk Isbirligi ve Koordinasyon Ajansi Baskan Yardimcisi Dr. Mahmut Çevik, Dünya Saglik Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, akademisyenler ve ögrenciler katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.