Sulara Gömülen Köy 12 Yil Sonra Ortaya Çikti

Sivas’in Hafik ilçesinde bulunan Pusat-Özen barajinda sularin çekilmesiyle 12 yil önce sulan altinda kalan köy gün yüzüne çikti.

Sulara Gömülen Köy 12 Yil Sonra Ortaya Çikti
Sivas’in Hafik ilçesine uzakligi 20 kilometre olan Pusat-Özen baraji adeta alarm veriyor. Baraj 2009 yilinda su tutmaya baslayinca tasinan eski Pusat köyü sular altinda kaldi. Kuraklik, yetersiz yagis ve bilinçsiz sulama ile birlikte barajin suyu önemli oranda çekildi. Tamamen dolu oldugu zamanlarda sadece minarenin alem kismi gözüken barajda simdilerde sular altinda kalan eski köyün yüzde 70’i gün yüzüne çikti. Yaklasik 2 yil önce çekilen görüntüler ile yeni çekilen görüntüler kurakligin boyutunu gözler önüne serdi.

“DAHA ÖNCE HIÇ BU KADAR ÇIKMAMISTI”

Sivas’ta yasayan Nazim Corut, sular altinda kalan köyün daha önce hiç bu kadar gün yüzüne çikmadigini söyleyerek “ Barajin su tuttugu dönemlerde ben dernek baskaniydim. Kis mevsimi geçtikten sonra köyü yukariya tasidik. 2009 yilinda baraj su tuttu zaten. O sene gözüken çizgiye kadar doluydu. Tahmini ediyorum kalan su yüzde 25-30 arasinda. Ben kisin buradaydim. Tozlu kar yagdigi için pek su olmadi. Kar olsa dolardi. Yagmadi, bize de zarari oldu. Barajin hesabi gibi yaparsak, köyün yüzde 30’u içerde yüzde 70’i çikmis durumda. Daha önce sular altinda kalan yerlesim yerleri hiç bu kadar çikmamisti" dedi.

(Onur Erden-IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.