STK'lardan Israil'in Kudüs'teki Ihlallerine Tepki

Uluslararasi Minberi Aksa Dernegi Baskani Abdullah Cahit Dinç: 'Mescidi Aksa Müslümanlarindir ve baska din mensuplarinin ibadetine açilmasinin düsüncesini dahil kabul etmiyoruz. 40 yildan daha fazla süredir Mescidi Aksa'da hatiplik yapan Seyh Ikrime Sabri'ye yapilan her türlü saldirgan tavri siddetle kiniyoruz'

Türkiye'den 56 sivil toplum kurulusu (STK), yaptiklari ortak açiklamayla Israil'in Kudüs'teki ihlallerine tepki gösterdi.

Uluslararasi Minber-i Aksa Dernegi Baskani Abdullah Cahit Dinç, Topkapi'da bir otelde düzenlen basin toplantisinda, STK'lar tarafindan imzalanan metni okudu.

Dinç, Müslümanlarin üçüncü kutsal camisi Mescid-i Aksa'da son günlerde yasanan hadiselerin tüm dünya Müslümanlari ve Türkiye'deki STK'lar tarafindan da büyük bir dikkatle takip edildigini söyledi.

Israil'in Mescid-i Aksa ile ilgili bir karar almasinin kanunen mümkün olmadigina dikkati çeken Dinç, Mescid-i Aksa basta olmak üzere Kudüs'teki tüm Islam eserlerin uluslararasi anlasmalar geregi Ürdün vakiflarina bagli oldugunu ve bu eserlere iliskin yetkilerin Müslümanlar adina Ürdün'de oldugunu belirtti.

Yahudilerin Mescid-i Aksa içerisinde sessiz ibadet edebileceklerine dair karar çikarilmasini tarih boyunca birçok defa denendigini hatirlatan ve bunu beyhude bir çaba olarak niteleyen Dinç, sunlari kaydetti:

"Mescid-i Aksa Müslümanlarindir ve isgalci Israil'in burada herhangi bir karar alma ya da söz söyleme yetkisi yoktur. Çikartilan bu kanunun, hukuk önünde dünyanin en küçük ülkesinin Satürn gezegeni ile ilgili bir kanun çikartmasi kadar degeri yoktur. Bu hakikatin çok açik bir sekilde farkinda olan ve buna ragmen bu tür adimlar atmaya israrla devam eden isgalci Israil'in bu gerçegin sürekli yüzlerine vurulmasindan rahatsiz olduklarinin da farkindayiz. Bu yüzden varligi isgalci Israil'in varligindan daha eski olan, ömrünü Kudüs'e adamis, Mescid-i Aksa'nin döktügü tüm kan ve gözyasinda onunla birlikte olan Seyh Ikrime Sabri'ye tahammül edememektedirler."

Tüm uluslararasi kuruluslari Israil'in ihlalleri karsisinda adim atmaya davet eden Dinç, "Dünyanin neresinde olursa olsun gerçekten vicdan sahibi bazi uluslararasi kisi ve kurumlarin seslerini yükseltmeleri insanligin ölmedigine dair umutlarimizi yesertmistir. Isgalci Israil'in çikarttigi sessiz ibadet kanunu geçersiz ve hükümsüzdür. Mescid-i Aksa Müslümanlarindir ve baska din mensuplarinin ibadetine açilmasinin düsüncesini dahil kabul etmiyoruz. 40 yildan daha fazla süredir Mescid-i Aksa'da hatiplik yapan Seyh Ikrime Sabri'ye yapilan her türlü saldirgan tavri siddetle kiniyoruz. 80 yasinin üzerindeki Ikrime Sabriye karsi yapilacak tüm baskilarin daima karsisinda olacagimiza söz veriyoruz." diye konustu.

- "Seyh Sabri bütün Müslümanlar adina Mescid-i Aksa'yi savunmak için 6 saat ifade verdi"

Mescid-i Aksa Imam Hatibi Seyh Ikrime Sabri'nin Avukati Hamza Kuteyne de, Israil'in Mescid-i Aksa üzerindeki baskilarini arttirdigini ve Sabri'yi, verdigi hutbeler ile tarihi Filistin cografyasinda bulunan camilerdeki vaaz ve irsat çalismalarinin "siddete yol açtigi" gerekçesiyle bir hafta süreyle Mescid-i Aksa'dan uzaklastirma cezasina çarptirdigini hatirlatti.

Israil'in Sabri'ye Mescid-i Aksa'yi korudugu için cezalandirdigina vurgu yapan Kuteyne, "Bunun için Seyh Sabri'ye zulmediyorlar. Isgalci Israil Seyh Sabri'nin yasina ve Müslümanlar için gözündeki kiymetine hürmet etmeyerek evine günün çok erken saatlerinde gayri insani bir sekilde baskin düzenleyerek kendisini 6 saat süren ifade vermeye çagirdi. Ifade vermeye gittigimiz 2. kattaki salonun 42 merdivenini adeta Kudüs'ün sesi olarak müdafaa etme askiyla ilerlemis yasina ragmen büyük bir gayretle çikti. Seyh Sabri bütün Müslümanlar adina Mescid-i Aksa'yi savunmak için 6 saat ifade verdi." dedi.

Kuteyne, Israil'in Seyh Ikrime Sabri'yi Kudüs'ü müdafaasindan vazgeçirmeye çalistigina dikkati çekerek, bütün insanlik disi baskilara karsi Sabri'nin Israil'e direnmeye devam edecegini belirtti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.