Salihli Emlakçilar Dernegi Baskanindan Korsan Uyarisi

Manisa’nin Salihli ilçesinde Emlak Komisyonculari ve Müsavirleri Meslek Dernegi (SEMDER) Baskani Yildirim Yilmaz, yatirimcilara korsan emlakçi uyarisinda bulundu. Yilmaz “Dogru yatirim için dogru kisilerden fikir alinmasi gerekir” dedi.

Salihli Emlakçilar Dernegi Baskanindan Korsan Uyarisi
Korsan emlakçilarin vatandaslari magdur ettigini ve vatandaslarin bilinçli sekilde hareket etmesi gerektigini belirten SEMDER Baskani Yildirim Yilmaz, vatandaslara uyarilarda bulundu. Yilmaz “Emlak danismanligi konusunda egitim almis, yurt içi ve yurt disi geçerliligi tescil edilmis sertifikali, pratik alanda uzman ise piyasada taninan, yaptigi islerle referans alabilen ve size yatirim önerisinde bulunabilen oda kaydi bulunan vergisi ödeyen, yetki belgesi bulunan kisilerdir. Bir de bunlardan farkli olarak, ‘agabey orasi o kadar etmez, ablacim bak simdi’ diye cümleye baslayan size zaman ve para kaybettiren, sizin dogru bir yatirim yapmaniza degil paraniza talip olan ‘ayakli emlakçi’ diye piyasada tabir edilen kisilere dikkat edilmeli” dedi.“Yetki belgesini mutlak sorun”

Mülkiyet aliminda veya kiralama isleminde muhakkak araci kisinin dogru seçilmesi gerekli oldugunu anlatan Yilmaz “Bir emlak ofisine gittiginizde emlak danismanina sormaniz gereken ilk soru, Nerde ucuza bir yer alirim, yada mülkümü nasil daha pahaliya satarim olmamali, oda kaydi olup olmadigina, yetki belgesinin bulunup bulunmadigi olmalidir. Belge ile ibraz etmesini mutlaka isteyiniz. Ardindan yatirim önerisinde bulunmasini talep ediniz. Hizmet bedeli olarak ne kadar istedigini sorunuz. Devletin ön gördügü oranlarin üzerinde bedel talep ediyorsa pazarlama sürecinde yetki belgesi isteyerek sizin adiniza pazarlamaya çikmiyorsa bilin ki o kisi korsan emlakçidir. Bu sahis yer gösterme belgesi imzalatmiyorsa mülkün sahibinden de yetki alamamistir. Zaten mülk sahibini yetki almak için bilgisiyle ikna edememis bir emlak danismani sizi nasil alim yapmaya ikna edebilir” diye konustu.“Korsan emlakçi alicinin parasina saticinin ise mülküne ortak olur”

SEMDER Baskani Yilmaz açiklamasina söyle devam etti: “Empati kurmayi deneyin siz emlak danismanligi yapsaydiniz, verginizi ödeyip yasal evraklarinizla hizmet verseydiniz ve korsan emlakçilar vatandaslari dolandirip hakkinizi gasp etseydi ne düsünürdünüz? Islemlerini yasal olarak yapan ve yasaya uygun hareket eden emlak danismanlari daha çok kazanmak istemiyor mu? Insan bu elbette ister ama dürüstlük ilkesine sahip olduklari için bunu sizden talep etmezler. Ancak korsan emlakçilar pazarladigi mülkün fiyatinin çok üzerinde bir fiyat ister ve alicinin parasina saticinin ise mülküne ortak olur. Büyük emek harcayarak aldiginiz mülkü satarken, bin bir zorlukla para biriktirip bir gayrimenkul alirken paranizi ve zamaninizi kaptirip ziyana ugramanin alemi nedir? Sizden yetki isteyen emlak danismanindan korkmayin. Bilin ki en ufak bir yanlisinda mahkemede hakkinizi arayabileceksiniz. Diger türlü bir pazarlama yönteminde ise belgelerle ispat edemediginiz için hakkinizi göz göre göre gasp ettireceksiniz”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.