(Özel) Balikesir Muz Üretimi Ile Antalya Ve Mersin'e Rakip Olacak

Balikesir’de bir üretici jeotermal sudan faydalanarak olusturdugu serada muz üretimine basladi. Ilk muz fideleri toprak ile bulusurken, yatirimi yapan sirketin yönetim kurulu üyesi Mehmet Mutlu, 11 ay sonra alinacak ilk ürünlerle Istanbul, Bursa gibi büyük pazarlari hedeflediklerini söyledi.

(Özel) Balikesir Muz Üretimi Ile Antalya Ve Mersin'e Rakip Olacak
Balikesir’in Gönen ilçesinde faaliyet gösteren muz üretici firmasi yetkilisi Mehmet Mutlu, bölgede bulunan jeotermal su sonrasinda yatirim plani yaptiklarini ve arastirmalari sonucu muz üretimine yöneldiklerini belirterek, toplamda bin dönümde 220 bin muz agaci yetistireceklerini söyledi.

Mutlu, "Gönen’de yatirim ile birlikte jeotermal muz yetistirecegiz. Ilk etapta seralari olusturduk, simdi ise ekimlere basladik. Burasi 17 dönümlük bir arazi, ocak ayina kadar 350 dönümü bitirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yil ise toplamda bin dönüme ulasacagiz. Bir dönüme 220 adet agaç dikiliyor. Toplamda da 220 bin adet agacimiz olacak. Simdi ekim ayindayiz. Ilk ürünleri 11 ay sonra almayi planliyoruz" dedi.

Arazide çikan jeotermal su sicakliginin 80 derecelerde oldugunu söyleyen Mutlu, esanjör ile soguk suyu isitarak serada kullandiklarini söyledi.

Sicak suyu kuyudan çiktigi gibi borulara vermeyeceklerini ifade eden Mutlu, "Ürünlerimizi yurt içinde degerlendirmeyi düsünüyoruz. Pazar avantaji bizde. Istanbul’a, Bursa’ya Izmir’e yakin konumdayiz. Bu da Antalya ve İçel’e göre bizi bir adim öne geçiriyor" dedi.

Öte yandan, Gönen ilçesinin Tuzakçi Mahallesinde kurulan seralarda kadin isçiler fide ekiminde çalisiyor. Köy kadinlarina da gelir kapisi olan serada çalisan kadinlari ev ekonomisine de katkida bulunuyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.