(ÖZEL) 8 Kiloluk Dev Ekmek Görenleri Saskina Çevirdi

Bilecik halki, birçok sehirden getirilerek sergilenin yöresel ürünleri tatma, satin alma imkânina kavusurken, bunlar arasinda yer alan 8 kiloluk dev ekmek görenleri saskina çevirdi.

(ÖZEL) 8 Kiloluk Dev Ekmek Görenleri Saskina Çevirdi
Bilecik merkez Hürriyet Mahallesi Kapali Pazar alaninda kurulan Yöresel Ürünler Festivali’nde, basta Erzurum çag kebabinda, Hayat künefesine, Afyon sucugundan, Kayseri mantisina, Trabzon ekmeginde, Erzincan tulum peynirine, Gümüshane’nin pestiline, Urfa kebabina yüzlerce ürün Bileciklilerle bulustu. Pazar gününe kadar devam edecek olan festivale Bilecikliler yogun ilgi gösterirken, yöresel ürünler tatma imkâni buldular. Fuarda çocuklarda da düsünülürken, lunapark, deve, midilli ve atlarla güzel vakit geçirmesi saglandi.

"Tüm Bileciklileri buraya bekliyoruz biz sizin için buraya geldik"

Erzurum’dan gelerek çag kebabi satan Bülent Yozgatli, "Erzurum’un cag kebabini getirdik buraya. Erzurum’un yiyemediginiz lezzetleri Bileciklilerle bulusturduk. Bu çag kebap sadece kuzu etinden yapiliyor. Erzurum’un yaylalarinda büyüyen kuzularimizdan yapilan kebabimiz kömür atesinde pisirerek ikram ediyoruz. Tüm Bileciklileri buraya bekliyoruz biz sizin için buraya geldik. Bu lezzetlerin muhakkak tadina bakin" dedi.

Baharat saticisi Mert Aksu ise, "Gaziantep’ten geliyoruz. Kendi yöremizin ürünlerini tanitiyoruz. Baharatlarimizin hepsi kendi imalatimizdir. Tüm misafirlerimizi bekliyoruz" dedi.

Sucuk saticisi Riza Yildiz, ise, "Afyondan geldik. Yöresel ürün satiyoruz. Kasap sucugumuzdur. Müsterilerimizi bekliyoruz" diye anlatti.

"Karadeniz bölgesinin ürünlerini Bilecik’e tasidik"

Yöresel peynir saticisi Sevket Kayaalp, Trabzon’dan geldiklerini anlatarak, "Ürünlerimiz Kolot peynirlerimiz var, eski Kars kasarlarimiz var, mihlamalik, eritmelik tel peynirlerimiz var. Tereyagimiz Trabzon’dan geliyor. Mihlamalik için misir unumuz var. Fasulyemiz var, çayimiz var, teneke peynirlerimiz var, tulum peynirlerimiz var. Yöresel ürünler adina çalisiyoruz. Türkiye’nin her noktasina gidiyoruz. Bu sefer de Bilecik’e geldik. Tüm halkimizi bekliyoruz. Ilgi göstermelerini bekliyoruz. Ürünlerimizin gelsinler tatlarina baksinlar, ürünlerimiz kaliteli üründür" dedi.8 kiloluk dev ekmek görenleri saskina çevirdi

Fuarda en çok ilgi gören ürünler arasinda yer alan devasi Trabzon Vakfikebir ekmegini anlatan satici Sevket Kayaalp, ekmegin yüzde 100 organik oldugunu belirterek, "Trabzon’a özgü bir ekmek, eksi mayadir. Tam bugdaydan yapilir. 8 kilodur. Keserek ve tartarak satiyoruz. Osmanli ekmek diye geçer. Bunu aldigin zaman dolaba koyabiliyorsun. Dolapta saklayabiliyorsunuz. Çok güzel bir ekmektir. Insanlarin gelip tatmasini isteriz, almasini isteriz. Dolapta uzun süre durur, dolap disarisinda 1 ay ömrü var" dedi.

Hayat yöresine ait künefe satan Ibrahim Yikici ise, "Künefe Hatay’in tescilli ürünüdür. Ben de kendim Hatayliyim zaten. Künefeyi Bilecik halkina hizmet için ayagina kadar getirmis bulunmaktayiz. Bütün Bilecik halkini ziyarete bekliyoruz insallah" dedi.

Festival yetkilisi Gülay Kaya ise, tüm Bilecikliler Yöresel Ürünler Festivaline davet ederek, ürünleri satin almalarinin önemli olmadigi tadina bakmak için bile fuara gelmelerini istedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.