Mezun Olmadan Is Sahibi Oluyorlar

Akdeniz Üniversitesi Uygulamali Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ramazan Erturgut: 'Ögrencilerimiz dördüncü sinifta is bulmus oluyor ve kadroya geçiyorlar'

Akdeniz Üniversitesi Uygulamali Bilimler Fakültesi'nde egitim gören ögrencilerin büyük bölümü, yapilan protokoller sayesinde son sinifta yaptiklari uzun stajla mezun olmadan is sahibi oluyor.

Fakültede okuyan ögrencilerin mezun olduktan sonra is bulmakta sikinti yasamamasi için fakülte yönetimi havalimanlari, organize sanayi bölgesi, ticaret odalari, serbest bölge basta olmak üzere kurumsal firmalarla protokol imzaliyor.

Üniversitede 3,5 yil teorik egitim alan ögrenciler, yazin 20 günlük gönüllü staja katiliyor. Dördüncü sinifin son döneminde istedikleri kurum veya firmalarda staja baslayan ögrenciler, sirketin ve üniversitenin verdigi puanla mezun olabiliyor.

Dönem boyunca sik sik kontrol edilen ögrenciler, sevdikleri yerlerde basarili bir sekilde staj yapinca mezun olmadan is teklifi alabiliyor.

Fakültenin Dekan Vekili Prof.Dr. Ramazan Erturgut, gazetecilere yaptigi açiklamada, ögrencilere is yerinde egitim ve uzun staj imkani sagladiklarini söyledi.

Yaklasik 6 yildir akademik kadroyla sektördeki tüm firmalari ziyaret ederek, çözüm önerileri ürettiklerini anlatan Erturgut, sunlari kaydetti:

"Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi da çözüm ortagimiz, protokolümüz var. Üyelerinden firma imkani sagliyorlar. Ögrencilerimiz dördüncü sinifta is bulmus oluyor ve kadroya geçiyorlar. Bir çalisma yaptik, ögrencilerimizin yüzde 80'in üzerinde is buldugunu gördük. Ögrencilerimizi kendi alanlariyla ilgili islere yerlestiriyoruz. Kurumsal firmalar, basta stajyer almaya sicak bakmiyordu ancak su an yogun taleple karsilasiyoruz."

Uluslararasi ticaret ve lojistik bölümüne de ilginin yogun oldugunu anlatan Erturgut, 6 yildir üst üste YKS sinavina göre Türkiye'de en yüksek puanla ögrenci alan bölüm oldugunu anlatti.

Dekan Yardimcisi Prof. Dr. Gözde Yirmibesoglu ise fakültedeki 6 bölüme yillik 700 civarinda ögrencinin kayit yaptirdigini, 500 civarinda mezun verdiklerini ve yüzde 84'ünün kendi alaninda ise yerlestigini söyledi.

- "Stajim bittigi gün sigorta girisim yapildi"

Hava ve deniz tasimaciliginda faaliyet gösteren bir firmada çalisan yeni mezunlardan Alperen Erdem ise is aramak zorunda kalmadigini, stajdan sonra ise alindigini ifade etti.

Bir firmada müsteri temsilcisi olarak çalisan Side Çiftçi de lojistik bölümünü okurken staj döneminde is yerinin, çalismasini begendigini ve is teklif ettigini anlatti. Çiftçi, staji bittigi gün sigorta girisi yapilarak ise basladigini vurguladi.

Mobilya yatak sanati alaninda çalisan Yusuf Tav, dogru egitimle staj birlesince güzel sonuçlar oldugunu anlatti.

Hava ve deniz tasimaciliginda faaliyet gösteren firmanin Akdeniz Bölge Müdürü Osman Ersoy ise 2014'ten bu yana üniversiteyle is birligi içinde olduklarini, nitelikli ögrencileri bünyelerine kattiklarini kaydetti.

Ögrencilerin Istanbul, Izmir, Ankara, Antalya ve Adana subelerinde de çalistigini belirten Ersoy, "20'nin üzerinde ögrenciyi firmamizda ise aldik." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.