'MEB Ders Kitaplari Ve Egitim Araçlari Yönetmeligi' Resmi Gazete'de

Milli Egitim Bakanliginca, Bakanliga bagli örgün ve yaygin egitim kurumlarinda okutulacak ders kitabi ve diger egitim araçgereçlerinin niteliklerine yönelik usul ve esaslar yeniden düzenlendi Ders kitaplarinin kalitesinin arttirilmasi amaciyla kitap yazim sürecinde program gelistirme, ölçme ve degerlendirme ile rehberlik sorumlulari bulundurulmasi zorunlu hale getirildi Bakanlik tarafindan belirlenmeyen ders kitaplari ile okutulacak diger egitim araçlari ögrencilere aldirilamayacak Kitaplarin ilk sayfalarinda yer alacak unsurlar ile azinlik okullari veya yabancilar tarafindan açilmis özel okullardaki ders kitaplarina yönelik kriterler belirlendi.

Milli Egitim Bakanliginca (MEB), Bakanliga bagli örgün ve yaygin egitim kurumlarinda okutulacak ders kitabi ve diger egitim araç-gereçlerinin niteliklerinin arttirilmasina yönelik usul ve esaslar yeniden düzenlendi.

MEB Ders Kitaplari ve Egitim Araçlari Yönetmeligi, Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdi.

Yönetmelige göre, ders kitabi ve egitim araçlari nitelikleri Talim ve Terbiye Kurulu Baskanliginca belirlenen ders kitaplari ve egitim araçlari ile bunlara ait elektronik egitim içeriklerine dair kriterlere uygun olarak hazirlanacak.

Ders kitaplarinda aranan nitelikler, tarihi, kültürel, milli ve manevi degerleri kapsayici sekilde belirlendi.

Ders kitaplarinin kalitesinin arttirilmasi amaciyla kitap yazim sürecinde program gelistirme, ölçme ve degerlendirme ile rehberlik uzmani bulundurulmasi zorunlu hale getirildi.

Basili materyallerin yani sira çagin gereksinimleri dogrultusunda dijital ve mekanik içeriklerin de yer almasi hedeflendi.

Dijital ve mekanik içeriklerin uzman kisilerce incelenmesinin gerekliligi dogrultusunda "çoklu ortam tasarim inceleme uzmani" tanimi eklendi.

Türkçe ve yabanci dil ders kitaplari, dinleme ve izleme becerisini kazandirmaya yönelik elektronik egitim içerikleri ile takim halinde hazirlanacak ve degerlendirmeleri birlikte yapilacak.

Özel egitim ihtiyaci olan ögrenciler için hazirlanan ders kitaplari ile engelli ögretmenler için hazirlanacak ögretmen kilavuz kitabinda engel durumlari dikkate alinacak.

- Kitaplarin ilk sayfalarinda yer alacak unsurlar

Kitaplarda yer alacak Türk bayraginin, Türk Bayragi Tüzügü'ne uygun olmasi gerekiyor.

Ikinci yaprak ve devaminda, ilkokul 1, 2 ve 3. siniflarina ait kitaplarda, yapragin ön yüzünde Türk bayragi ile Istiklal Marsi'nin ilk iki kitasi, yapragin arka yüzünde Ögrenci Andi, üçüncü yapragin ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kisminda Mustafa Kemal Atatürk yazisi bulunacak.

Ilkokul 4'üncü, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. siniflar ile ortaögretim ve yaygin egitim kitaplarinda, ikinci yapragin ön yüzünde Türk bayragi ile Istiklal Marsi, yapragin arka yüzünde Atatürk'ün Gençlige Hitabesi, üçüncü yapragin ön yüzünde Atatürk resmi ile resmin alt kisminda Mustafa Kemal Atatürk yazisi bulunacak.

- Azinlik okullari veya yabancilarca açilmis özel okullarin kitaplari

Azinlik okullari veya yabancilar tarafindan açilmis özel okullar, kendi dillerinde okutulmak üzere hazirladiklari yahut hazirlattiklari ders kitaplari ve bu kitaplarin yeminli mütercimlerce tercüme edilmis bir nüshasini, incelenmek üzere ilgili hizmet birimi kanaliyla Baskanliga gönderecek. Bu kitaplar, Baskanlikça olusturulacak komisyonca incelenecek. Basvuru sahibi tarafindan hazirlanmis ve okutulmakta olan ders kitaplari, azinlik okullarinca kendi dillerine çevrilerek okutulmak istenmesi halinde ilgili hizmet birimi ile is birligi yapilarak Baskanlikça belirlenen usullere göre incelenecek.

Kitabin kimligini belirleyici nitelikte bilgi veya kenar süsü, sayfa numarasi gibi simge ya da isaretler bulunan taslak ders kitaplari incelemeye alinmayacak, incelemeye alinmis olsa dahi inceleme ve degerlendirmenin herhangi bir safhasinda fark edilmesi halinde Kurulca inceleme islemi durdurularak basvuru sahibine iade edilecek. Inceleme sürecinde yabanci dil kitaplarinda özel ad kullanilamayacak.

- Inceletme ücreti

Özel yayinevleri tarafindan hazirlanan taslak ders kitaplari ile ders kitabi disindaki diger egitim araç-gereçleri ücret karsiliginda inceletilecek.

Özel yayinevleri tarafindan hazirlanan taslak ders kitabi ve diger egitim araç-gereçleri için ilkokul taslak ders kitaplarinin her biri için artislar yapildi. Yönetmelige göre, bu ücretler devlet memur aylik katsayi göstergeleri dikkate alinarak hesaplanacak. Inceletme ve inceleme ücreti kapsaminda gösterge rakaminin devlet memuru aylik katsayisi ile çarpimi sonucu bulunacak tutarda ödeme yapilacak. Kitaplarin takim olmasi halinde ödenecek ücret yüzde 25 oraninda artirilacak.

Ders kitaplari incelenmesine yönelik panelist niteliklerinde düzenlemeler yapildi. Her bir panel, alan egitimcileri ve uzmanlari ile dil inceleme ve tasarim inceleme uzmanlarindan olusacak. Panelde en az bes, en çok sekiz üye bulunacak. Panelistlere kitap inceleme ücretlerinde benzer bir iyilestirme yapildi.

Panel sürecinin yüz yüze yapilmasinin yani sira çevrim içi ortamlarda da yapilmasina imkan verildi.

- Bakanlikça belirlenmeyenler ögrencilere aldirilmayacak

Kurulca kabul edilen ders kitabinin karara baglanmis orijinal nüshasinin baskisi yapilacak. Ders kitaplarinin uygunluk süresi, Kurul kararinda belirtilen ögretim yilindan itibaren bes ögretim yili olacak.

Bakanlik tarafindan belirlenmeyen ders kitaplari ile okutulacak diger egitim araçlari ögrencilere aldirilamayacak.

- Kamu yarari

Yönetmelikte, baski ve dagitim hizmetleri için verilen esnek süre ile kamu yararinin saglanmasi amaçlandi.

Eser ve eser sahipligi, manevi-mali haklar ve baglantili haklarin korunmasina yönelik düzenlemelerin yönetmelikle kitap yazim ve basvuru süreçleri tek bir panel dönemine indirilerek ders kitaplarinin kalitesinin arttirilmasi hedeflendi. Nesnel degerlendirme ölçütleri kullanilmasina imkan verilerek kisisel degerlendirmelerin kanita dayali olmasi istendi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.