Mahmut Fazil Coskun Genç Sinemacilarla Bir Araya Geldi

6. Kisadan Hisse Kisa Film Yarismasi kapsaminda Akademi Beyoglu'nda gerçeklestirilen 'Ustalik Sinifi' etkinliginde, film çekmenin zorluklari, senaryo ve oyuncu seçimi konusuldu Yönetmen Mahmut Fazil Coskun: 'En sevmedigim sey de mesela bir oyuncuyu hatta baska bir filmde oynamis benzer bir karakteri alip kendi filmine koymak. Bana çok kötü bir fikirmis gibi geliyor. Bunu yapmamaya çalisiyorum'

Genç Öncüler Gençlik ve Spor Dernegince bu yil 6'ncisi düzenlenen Kisadan Hisse Kisa Film Yarismasi, "Ustalik Sinifi" etkinliginde sinemaseverleri bulusturdu.

Sinema yazari Tuba Deniz'in yönettigi "Mahmut Fazil Coskun ile Yönetmenlik Üzerine" baslikli söylesi, Akademi Beyoglu'nda gerçeklestirildi.

Kisadan Hisse Kisa Film Yarismasi Genel Koordinatörü Askin Özcan, konusmalar öncesinde festival programina iliskin bilgi vererek, katilimcilari gösterimlere ve 21 Ekim'deki ödül törenine davet etti.

- "Uzak Ihtimal çok zor çekildi"

Yönetmen Mahmut Fazil Coskun, konusmasina, egitimini, yurt disinda bulundugu süreci, yönetmenlige baslama hikayesini ve çalismalarini anlatarak basladi.

Coskun, ilk filmi "Uzak Ihtimal"in çok zor çekildigini, önce prodüksiyon destegine basvurduklarini, 3 haftada bitirmeyi planladiklarini fakat çekim takviminin uzadigini anlatti.

Filmin bütçesinin bulunmasi için özel bir süreç yasanmadigini, ilk film için fon olusturulmasinin da kolay olmadigini ifade eden yönetmen, "Takvim uzayinca o para yetmedi, 3 hafta sonunda filmin çekimlerini durdurmak zorunda kaldim. Birtakim borçlar da kaldi. Ondan sonra da 2-3 ay bekledik. O siralar tam o borcu karsilayan bir sponsorluk anlasmasi yapildi ve filmi o sekilde tamamladim." dedi.

"Yozgat Blues" filminde basrol oynamasi için baska bir oyuncuyla uzun süre hazirlik yaptiklarini fakat daha sonra bu oyuncunun vazgeçtigini belirten Coskun, "Bu aslinda büyük bir aksaklikti. Çünkü filmin çekimlerinin baslamasina belki de bir ay vardi. Ben o sirada Ercan Kesal ile baska bir rol için konusmustum. Hemen o aklima geldi, 'Bunu oynar misin?' diye sordum. O da 'Oynarim' dedi. Fakat Kesal'in saçi yok malum. O oyuncunun da saçi vardi, benim gözüm çok alismisti. Ben de bunu perukla yapayim dedim ve ondan sonra bunu senaryoya ekledim." ifadelerini kullandi.

- "Ben oyuncu kesfetmeyi seviyorum"

Oyuncu seçiminde dikkat ettigi hususlarin sorulmasi üzerine Coskun, "Ben açikçasi iyi oyuncu olmasini isterim. Tabii onun ötesinde kisisel olarak kesfetmeyi seviyorum, yani yeni oyuncu kesfetmek. Eminim pek çok yönetmen de bunu seviyordur. En sevmedigim sey de mesela bir oyuncuyu hatta baska bir filmde oynamis benzer bir karakteri alip kendi filmine koymak. Bana çok kötü bir fikirmis gibi geliyor. Bunu yapmamaya çalisiyorum." diye konustu.

Filmlerinden örnekler veren Coskun, taninmis oyunculara da daha önce oynadigi, bilinen rollerin disinda roller vermeyi tercih ettigini söyledi.

Coskun, "Farkli rollerde oynayan bir oyuncuyu kendi filminizde oynatiyorsunuz ama bambaska bir biçimde, bu benim sevdigim bir sey. Açikçasi böyle bir film izledigimde de oyuncu böyle kullanilmissa hosuma gidiyor. Bunun disinda hiç taninmayan, hiçbir yerde görülmemis oyuncu bulmak çok heyecan verici, onu da çok seviyorum." degerlendirmesini yapti.

- Kisadan Hisse Kisa Film Yarismasi hakkinda

Baskanligini Dervis Zaim'in yaptigi 6. Kisadan Hisse Kisa Film Yarismasi'nin jüri üyeleri arasinda Ensar Altay, Sükrü Sim ve Yesim Tonbaz yer aliyor.

Yarismada finale kalan filmlerin 18-19 Ekim'de Bahariye Mevlevihanesi ve Baglarbasi Kültür Merkezi'nde es zamanli olarak gösterimleri yapilacak. 6 ayri seçki halinde yapilacak gösterimler 2 gün boyunca 17.00 - 20.30 saatleri arasinda gerçeklestirilecek.

Toplamda 40 bin lira ödülün dagitilacagi yarismanin ödül töreni ise 21 Ekim'de Fatih Kültür Sanat Merkezi'nde gerçeklestirilecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.