Lübnan Ordusundan Halka 'Beyrut'taki Çatisma Bölgelerinde Bulunan Sokaklari Bosaltmalari' Çagrisi

Basbakan Necib Mikati: 'Sebep ne olursa olsun fitnenin pesinden gidilmemesine davet ediyorum'.

Lübnan ordusu, Sii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üzerine ates açilmasinin ardindan halka "baskent Beyrut’taki çatisma bölgelerinde bulunan sokaklari bosaltmalari" çagrisi yapti.

Ordudan yapilan yazili açiklamada, Beyrut Adalet Sarayi'na yürüyen göstericilerin Et-Tayyuna- Badaro bölgesine geldigi sirada üzerlerine ates açildigi belirtildi.

Ordu birliklerinin bölgede kontrolü saglamak üzere aninda olay yerine intikal ettigi, ates açanlari yakalamak üzere çalisma baslatildigi ve bölgede devriyelerin sürdügü kaydedildi.

Lübnan ordusu, sivillerden Beyrut'ta çatisma bölgesindeki sokaklari bosaltmasi isterken, sokaklarda görülecek silahli kisilere ates açacaklarini duyurdu.

Açiklamada ayrica, sokaklarda üzerinde silah tasiyanlarin kisilerin askerlerce hedef alinacagi ifade edildi.

- Basbakan Mikati'den sükunet çagrisi

Basbakan Necib Mikati, konuyla ilgili yaptigi yazili açiklamada, Beyrut'ta herkesi sükunete çagirarak "Sebep ne olursa olsun fitnenin pesinden gidilmemesine davet ediyorum." ifadelerini kullandi

Bölgede kontrolü saglamaya çalisan Lübnan Silahli Kuvvetleri ile gelismeleri yakindan takip ettigini belirten Mikati, Sii Emel Hareketi lideri ve Meclis Baskani Nebih Berri ile de iletisim kurdugunu kaydetti.

- Beyrut Limani'ndaki patlama

Beyrut Limani'nda 4 Agustos 2020'de patlayici maddelerin bulundugu bir depoda önce yangin çikmis, ardindan tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmisti.

Patlamada 200'ü askin kisinin hayatini kaybettigi, 6 binden fazla kisinin yaralandigi ve 300 bin kisinin patlama nedeniyle yerinden oldugu açiklanmisti.

- Sii eski bakanlar, hakim Bitar'i "fitne çikarmakla" suçluyor

Sii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatlari, önceki gün sorusturmayi yürüten hakim Bitar hakkinda "görevden alinma" talebiyle dava açmisti.

Sii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar'i "Beyrut Limani patlamasiyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çikarmakla" suçluyor.

Bitar ise hakkindaki "görevden alinma" talebi öncesinde, son durusmaya katilmayan Ali Hasan Halil hakkinda gözalti karari çikarmisti.

Sii Emel Hareketi ve Hizbullah'a mensup bakanlar, hakim Bitar'in yerine sorusturmaya baskasinin atanmasinin israri üzerine olusan gerginlik nedeniyle dün Bakanlar Kurulu toplantisi yapilamamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.