Lübnan Ordusu Beyrut'taki Silahli Çatismalarda 9 Kisiyi Gözaltina Aldi

Lübnan Silahli Kuvvetleri, baskent Beyrut'ta bugün yasanan çatismalarla ilgili 9 kisinin gözaltina alindigini duyurdu.

Lübnan ordusundan yapilan yazili açiklamada, Beyrut'ta bazi vatandaslarin ölmesi ve yaralanmasiyla sonuçlanan silahli çatismalardan sonra ates açanlari yakalamak üzere baskinlar düzenlendigi belirtildi.

Açiklamada, baskinlarda her iki taraftan biri Suriye uyruklu olmak üzere 9 kisinin gözaltina alindigi aktarilirken taraflarin kimler olduguna açiklik getirilmedi.

Ülkede "fitneyi önlemek" amaciyla Silahli Kuvvetler yöneticilerinin taraflarla baglanti kurduguna isaret edilen açiklamada, çatismalarin yeniden yasanmamasi için ordu birliklerinin bölgede konuslanmaya devam ettigi kaydedildi.

Açiklamada ayrica, üzerinde silah tasiyan herhangi birine karsi müsamahakar olunmayacagi vurgulandi.

- Ne olmustu?

Sii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limani'nda geçen yil meydana gelen patlamayi sorusturan Hristiyan hakim Tarik el-Bitar'in yerine baskasinin atanmasi talebiyle bugün Beyrut Adalet Sarayi'na yürüdügü sirada göstericilerin üzerine ates açilmis, olayda 6 kisinin öldügü, 32 kisinin yaralandigi bildirilmisti.

Saldiri Beyrut'un Et-Tayyuna bölgesinde gerçeklesirken olaylar daha sonra Hristiyanlarin yasadigi Ayn er-Rumana ve Siilerin yasadigi Es-Siyah mahallelerinin kesistigi noktalarda devam etmisti.

Lübnan ordusu, halka "Beyrut'taki çatisma bölgelerini bosaltma" çagrisi yaparak sivilleri koruma önlemleri aldi, ancak baskent sokaklarinda endise sürüyor.

- Beyrut Limani'ndaki patlama

Beyrut Limani'nda 4 Agustos 2020'de patlayici maddelerin bulundugu bir depoda önce yangin çikmis, ardindan tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmisti.

Patlamada 200'ü askin kisinin hayatini kaybettigi, 6 binden fazla kisinin yaralandigi, 300 bin kisinin patlama nedeniyle yerinden oldugu açiklanmisti.

- Sii eski bakanlar, hakim Bitar'i "fitne çikarmakla" suçluyor

Sii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatlari, önceki gün sorusturmayi yürüten hakim Bitar hakkinda "görevden alinma" talebiyle dava açmisti.

Sii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar'i "Beyrut Limani patlamasiyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çikarmakla" suçluyor.

Bitar ise hakkindaki "görevden alinma" talebi öncesinde son durusmaya katilmayan Ali Hasan Halil hakkinda gözalti karari çikarmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.