Lübnan'daki Silahli Çatismalarla Ilgili 9 Kisi Gözaltina Alindi

Lübnan’in baskenti Beyrut’ta Hizbullah ve Sii Emel Hareketi destekçilerinin protestolari sirasinda çikan silahli çatismayla ilgili 9 kisi gözaltina alindi.

Lübnan'daki Silahli Çatismalarla Ilgili 9 Kisi Gözaltina Alindi
Lübnan’in baskenti Beyrut’ta, geçtigimiz yil Beyrut Limani’nda yasanan patlamaya iliskin sorusturmayi yürüten Yargiç Tarek Bitar’in görevden alinmasi için protesto gösterisi düzenleyen Hizbullah ve Sii Emel Hareketi destekçileri üstüne ates açilmasinin ardindan çikan çatismalarda 6 kisinin hayatini kaybetmis, en az 30 kisi de yaralanmisti. Lübnan Ordusu tarafindan yapilan açiklamada, Beyrut’ta meydana gelen silahli çatismalara karistigindan süphelenilen 9 kisinin yapilan baskinlarda gözaltina alindigini bildirildi.

Açiklamada, çatismalarinin ardindan ordu bölgedeki varligini artirdigi ve saldirinin faillerini yakalamak için baskinlar düzenledigi ifade edilerek, 1’i Suriye vatandasi olmak üzere toplam 9 kisinin gözaltina alindigi belirtildi. Gözaltina alinanlar hakkindaki sorusturmanin "yetkili yargi organlarinin gözetiminde" devam ettigi ifade edilen açiklamada, "Ordu, durumu sakinlestirmek ve (toplumda) daha fazla bölünmeyi önlemek için her iki tarafla temas kurdu. Komuta, daha fazla çatismayi önlemek için bölgede ordu birlikleri konuslandirdigini ve silahli insanlarin varligina müsamaha göstermeyecegini yineler" denildi.

Ulusal yas ilan edildi

Lübnan Basbakani Najib Mikati sosyal medya hesabi üzerinden yaptigi açiklamada, yarin Beyrut’ta yasanan siddet olaylarinda hayatini kaybedenler için 1 günlük ulusal yas ilan edildigini duyurmustu.

Emel Hareketi, Suudi Arabistan ile yakin baglari olan Hristiyan partisi Lübnan Güçlerini (LF) saldiriyi düzenlemekle suçlamisti. LF, suçlamalari reddedmis, Emel Hareketi’nin Yargiç Bitar’a karsi düzenledigi protestoyu ve siddet olaylarini kinamisti.

Beyrut Limani sorusturmasi rafa kaldirilabilir

Hizbullah ve müttefiklerinin Yargiç Bitar’in Beyrut Limani’ndaki patlamaya iliskin sorusturmaya devam etmesinin ülkeyi bölecegi yönündeki açiklamalarinin ardindan patlak veren siddet olaylari nedeniyle siddet olaylarini engellemek için sorusturmanin rafa kaldirilmasindan korkuluyor.

Beyrut Limani patlamasi

Beyrut Limani’nda 4 Agustos 2020’de patlayici maddelerin bulundugu bir depoda yangin çikmis, daha sonra büyük bir patlama meydana gelmisti. Patlamada en az 210 kisi hayatini kaybetmis, 6 bin 500 kisi de yaralanmisti. Patlama sonucu baskent Beyrut’ta çok sayida bölgede büyük hasar meydana gelmisti. Meydana gelen patlamanin ardindan olaya iliskin iliskin baslatilan sorusturmayi yürüten ilk Yargiç Fadi Sawan’in subat ayinda görevden alinmis, yerine Yargiç Tarek Bitar atanmisti. Bitar, temmuz ayinda eski Basbakan Hassan Diyab ve bazi üst düzey yetkilileri ifadeye çagirmisti. Sonrasinda, meclise 3 eski bakanin dokunulmazliginin kaldirilmasini talep eden bir mektup gönderen Bitar, sorusturma kapsaminda eski Maliye Bakani Ali Hassan Khalil, eski Içisleri Bakani Nouhad Al-Machnouk ile eski Bayindirlik Bakani Youssef Finianos’u sorgulamak istemisti. Diyab hakkinda mahkemeye getirilmesi karari çikaran yargiç Bitar, ifadeye gelmeyen eski Bakan Finianos hakkinda da yakalama karari çikarmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.