Lübnan'daki Sii Emel Hareketi Açiklamasi Beyrut'ta Çikan Çatismalarda 3 Mensubumuz Öldürüldü

Lübnan'daki Sii Emel Hareketi, bugün baskent Beyrut'ta çikan olaylarda hayatini kaybeden 6 kisiden üçünün Harekete bagli oldugunu açikladi.

Lübnan Meclis Baskani Nebih Berri liderligindeki Emel Hareketinden yapilan yazili açiklamada, Beyrut'taki çatismalarda Hareket mensubu Mustafa Münir Zebib, Hasan Muhammed Subhi Mesik ve Hasan Cemil Name'nin öldürüldügü belirtildi.

Açiklamada, Emel Hareketinin suçlularin ortaya çikarilmasi ve tutuklanmasi için çalisarak sorusturmayi yakindan takip edecegi ifade edildi.

- Ne olmustu?

Lübnan'da Sii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limani'nda geçen yil meydana gelen patlamayi sorusturan Hristiyan hakim Tarik el-Bitar'in yerine baskasinin atanmasi talebiyle bugün Beyrut Adalet Sarayi'na yürüdügü sirada göstericilerin üzerine ates açilmis, olayda 6 kisinin öldügü, 32 kisinin yaralandigi bildirilmisti.

Saldiri Beyrut'un Et-Tayyuna bölgesinde gerçeklesirken olaylar daha sonra Hristiyanlarin yasadigi Ayn er-Rumana ve Siilerin yasadigi Es-Siyah mahallelerinin kesistigi noktalarda devam etmisti.

Lübnan hükümeti, baskent Beyrut'ta göstericiler üzerine ates açilmasi sonucu ölenler için yarin bir günlük yas ilan etmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.