Lise Ögrencileri Tatbikatla Bilgilendirildi

Zonguldak’in Eregli ilçesinde ögretmenler ve ögrenciler olasi bir deprem ve yangin sirasinda dikkat etmeleri gereken konularla ilgili gerçeklestirilen tatbikatla bilgilendirildi.

Lise Ögrencileri Tatbikatla Bilgilendirildi
Kdz. Eregli Lisesi’nde 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltilmasi Günü dolayisiyla Kdz. Eregli Belediyesi Itfaiye Müdürlügü’nün isbirligi ile deprem ve yangin tatbikati gerçeklestirildi.

Okulun Afet Kulübü’nün koordinesinde gerçeklestirilen tatbikatta, senaryo geregi çalan alarmla ögrenciler deprem oldugu sirada siralarin yanina çökerek kendilerini nasil koruyacaklarini ögrendi. Ikinci alarmla birlikte ise ögrencilerin 3 buçuk dakikadan kisa bir sürede okul binasini düzenli bir sekilde tahliye etmeleri saglandi. Yine senaryo geregi okul binasinin 5’inci katinda mahsur kalan bir ögretmen için 112 Acil Durum Merkezi’ne haber verildi.

Kisa sürede olay yerine ulasan Itfaiye ekipleri, mahsur kalan ögretmeni sepetli merdivenle kurtararak basarili bir sekilde güvenli bölgeye indirdi. Tatbikatin son bölümünde ise bazi ögretmen ve ögrencilere yangin tüpüyle atese müdahale etme teknikleri ögretildi.

Demirören, “Afet risklerini egitimle azaltabiliriz”

Itfaiye Amiri Burak Demirören, tatbikat sirasinda ögrencilere hitaben yaptigi konusmada; dogal afetin nerede ve ne zaman olacaginin belli olmadigina ve her zaman hazirlikli olunmasi gerektigine dikkat çekerek sunlari söyledi:

“Afet risklerini egitimle azaltabiliriz. Peki afet risklerini nasil azaltacagiz; Elazig’da deprem oldugunda Twitter’dan paylasim yaparak degil veya Kastamonu’da sel oldugunda ‘Vatan Millet Sakarya’ paylasimlari yaparak degil. Bu sekilde afet riskini azaltamazsiniz. Kaç kisinin evinde deprem çantasi var su an? Kaç kisinin evinde yangin söndürme tüpü var? 3-5 kisi. Biz bugün buraya gelip sizlere bunlari anlatmasak çogunuz evinde oturupta bir yangin egitim videosu seyretmez. Kimin garantisi var bugün evinin yanmayacaginin ya da her an bir deprem olmayacaginin bir garantisi var mi? Neden önceden önlem almiyoruz? Öncelikle kendi güvenliginizi alacaksiniz, bu isi ciddiye almamiz lazim”dedi.

“Afet aninda direk telefonlara sarilmayin”

Demirören, afet durumunda iletisimin önemine de vurgu yaparak, “Geçen sene IstaNbul’da bir deprem oldu. 5 saat telefon kullanamadik dogru mu? Simdi burada bir depreme yakalansak aileniz köyde veya herhangi bir yerde nerede bulacak sizi telefon yok. Yani önceden oturup konusacaksiniz, toplanma alani neredeyse orada bekleyeceksin, hiçbir yere gitmeyeceksin ki ailen seni orada bulacak. Panik, kargasa ile herkes telefona sariliyor, arkadaslar dogal afet oldugunda telefonla birilerini aramayin, arasaniz da iyi misin diye sorun kapatin telefonu. Nasil sallandik, söyle oldu böyle oldu diye konusmaya gerek yok, gerçekten ihtiyaci olan biri var belki konusacak. Bunlara dikkat edeceksiniz” diye konustu.

Demirören, “Hazirlikli olalim”

Ögrencilere her hangi bir olay aninda ögretmenlerin uyarilarina uymalari gerektigi tavsiyesinde bulunan Demirören, su ifadelere yer verdi:

“Her hangi bir olay aninda bizim Kisla merkezden buraya gelmemiz 4-5 dakika. Ögretmenlerinize bu süre zarfinda büyük is düsüyor sizleri güvenli bir sekilde disariya tahliye etmeleri konusunda. Söndürme, kurtarma, koruma ve ilk yardim olmak üzere dört ekip var ögretmenlerinizden olusan. Herkes görevini ciddiyetle yapmasi gerekiyor. Sunu da hatirlatalim tüm acil durumlar için artik sadece 112’yi ariyoruz. Afet kitapçiklari bastirdik birazdan sizlere dagitilacak. Onlarin arkasinda yaziyor 31 mahallede 66 tane toplanma alani belirledik. En arka sayfada QR kodu var, cep telefonunuzla okuttugunuzda en yakin toplanma alanina konum vererek yönlendiriyor. Mahallenizin toplanma alanini bilin, yakinlariniza da anlatin. Insallah bu tür afetler yasamayiz ama yasarsak da hazirlikli olmaliyiz. Bizler bunlari sizlere bir sekilde anlatacagiz. Tatbikat yapip anlatacagiz, ya da sizler Itfaiye Müdürlügümüze gelerek de ögrenebilirsiniz. Gönüllü Itfaiyeci olursunuz o sekilde anlatiriz. 450 tane Gönüllü Itfaiyecimiz var Eregli’de. Bizlere gelerek egitimlerini aldilar, su anda bir olay oldugu zaman Itfaiye ekiplerinin yaninda yardimci oluyorlar.”

Tatbikat bitiminde ögrenciler, okulun spor salonunda sergilenen Kdz. Eregli Belediyesi Itfaiye ekiplerinin farkli zamanlardaki kurtarma operasyonlarinda çekilen fotograflarini inceledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.