Kumluca'da Meme Kanseri Farkindalik Etkinligi

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkindalik ayi kapsaminda, Kumluca Saglik Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Ilçe Saglik Müdürlügü is birligi ile etkinlik düzenlendi.

Kumluca'da Meme Kanseri Farkindalik Etkinligi
Hemsirelik Bölümü ögrencileri Kumluca Cumhuriyet Meydani’ndatoplumu meme kanseri konusunda bilgilendirdi. Ögrenciler topluma meme kanserinin nedenleri, belirtileri, korunma ve erken teshis yöntemleri konusunda bilgi verdi, meme kanseri riski bulunan kadinlari ise kanser tarama aracina yönlendirdi. Ögrenciler her yil toplumda özellikle kadinlarda farkindalik olusturmak için bu etkinligi yapmaya çalistiklarini ve çok yararli oldugunu düsündüklerini, böyle bir etkinlikte bulunduklari için mutlu olduklarini ifade ettiler. Ögrenciler topluma meme kanseri ile ilgili bilgilendirme mesajlarinin yer aldigi brosürler dagitti ve meme kanseri farkindalik göstergesi olarak pembe kurdele takti.

Etkinligin yürütücüsü Doç.Dr. Gamze Teskereci erken teshiste en önemli faktörün meme kanseri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi olduguna vurgu yapti.

Etkinlik kapsaminda Antalya Il Saglik Müdürlügü tarafindan 14 Ekim’de ilçeye tahsis edilen kanser tarama aracinda, Ilçe Saglik Müdürlügü personeli tarafindan 40-69 yas arasi kadinlara mamografi çekimi, 30-65 yas arasi kadinlara HPV-smear testi, 50-70 yas kadin ve erkeklere gaitada gizli kan taramasi yapildi. Kumluca Ilçe Saglik Müdürü Dr. Mehmet Çiftçi, Meme kanserinin tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de kadinlarda en sik görülen kanser türlerinden biri oldugunu belirtti.

"Iki yilda bir mamografi çektirin"

Özellikle covid-19 pandemisi nedeniyle son iki yil içerisinde kadinlarin düzenli tarama ve takiplerini yaptirmamaya basladiklarini ve bu durumunda erken tanilamada sikintiya yol açtigini ifade eden Çiftçi, Meme kanserinde erken teshis için kadinlara düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalarini, saglik personeline meme muayenesi yaptirmalarini ve mamografi çektirmelerini önerdi. 20 yas üstü kadinlarin; ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmasi ve iki yilda bir kez doktora meme muayenesi yaptirmasi gerektigine dikkati çeken Çiftçi, 40 yas üstü kadinlarin iki yilda bir kez mamografi çektirmelerini önerdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.