Kovid-19'Dan Ölen Anneden Sezaryenle Alinan Bebegi Saglik Çalisanlari Bagrina Basti

Van'da 2 ay önce yasamini yitiren 26 yasindaki Türkan Nalbantoglu'nun sezaryenle dünyaya gelen bebegine Yenidogan Yogun Bakim Ünitesindeki saglik çalisanlari annelik yapiyor Saim Nalbantoglu: 'Esim asi olsaydi belki kurtulabilirdi. Tüm annelere, hamile kadinlara sesleniyorum. Lütfen asinizi olun. Çocuklariniz perisan olmasin, öksüz kalmasin YYÜ Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Oguz Tuncer: 'Son bir ayda 5 anne adayi Kovid19'a yakalandi. Tedavilerini yaptik. Maalesef 5 hamile kadindan birini kaybettik. Geriye dönük arastirmamizda bu kadinlarin asisiz oldugunu tespit ettik'

EMRE ILIKAN - Van'da 6 aylik hamileyken yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve yasam mücadelesini kaybeden anneden sezaryenle alinan prematüre bebege saglik çalisanlari kucak açti.

Ipekyolu ilçesinde yasayan 3 çocuk annesi 26 yasindaki Türkan Nalbantoglu, 3 ay önce Kovid-19'a yakalanarak Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Dursun Odabas Tip Merkezinde tedaviye alindi.

Bebegine zarar gelecegi korkusuyla asi yaptirmayan Nalbantoglu, durumunun kötülesmesi üzerine yogun bakima alinarak entübe edildi, bebegi sezaryenle alindi.

Annenin 7 gün süren yasam mücadelesini kaybetmesi üzerine öksüz kalan 1070 gram agirligindaki prematüre bebegi hastanedeki saglik çalisanlari bagrina basti.

Yenidogan Yogun Bakim Ünitesi'ne alinan ve Havvanur adi verilen bebege anne sefkati göstererek hayata tutunmasini saglayan saglik çalisanlari, 2 ayda 2070 grama ulasmasini sagladiklari bebegin tüm ihtiyaçlarini da kendileri karsiliyor.

Görevlilerin el üstünde tuttugu, beslenmesiyle yakindan ilgilendigi bebege, yeni dogum yapan diger kadinlar da anne sütü veriyor.

Anne karnindayken Kovid-19 bulastigi tespit edilen ve tedavinin ardindan sagligina kavusan Havvanur bebek, bundan sonra bakimini üstlenmesi planlanan halasina, verilecek egitimin ardindan teslim edilecek.

- "Çocuga zarar gelir korkusuyla asi yaptirmadi"

Üç çocuk babasi Saim Nalbantoglu, AA muhabirine, esinin yaklasik üç ay önce yüksek ates ve öksürük sikayeti yasadigini söyledi.

YYÜ Dursun Odabas Tip Merkezinde esine Kovid-19 teshisi konuldugunu anlatan Nalbantoglu söyle konustu:

"Esim bebegimize zarar gelir korkusuyla asi yaptirmadi. Hastanede teshisin ardindan tedavi süreci basladi. Bir süre yogun bakimda yatti. Durumu kötüye gidince sezaryenle bebegimiz alindi. Tüm müdahalelere ragmen esim vefat etti. 26 yasindaydi, çok gençti. Allah'in takdiri böyleymis. Çocuklarim perisan oldu. Asi olsaydi belki kurtulabilirdi. Tüm annelere, hamile kadinlara sesleniyorum. Lütfen asinizi olun. Çocuklariniz perisan olmasin, öksüz kalmasin. Allah kimseye bu aciyi vermesin. Bu aciyi biz yasadik kimse yasamasin. Mevsimlik isçi olarak çalisiyorum. Çocuklarimi büyütmek istiyorum. Bu konuda hayirsever vatandaslardan yardim bekliyorum. Bebegimle ilgilenen tüm saglik çalisanlarina tesekkür ediyorum."

- "Çocuklarini annesiz birakmasinlar"

YYÜ Dursun Odabas Tip Merkezi Bashekimi Dr. Ümit Haluk Iliklerden ise asi olmayan anne adaylarinin Kovid-19'u daha sikintili geçirdigini belirtti.

Hastanede tedavi gören hamile kadinlarin çogunun asisiz olduguna dikkati çeken Iliklerden sunlari kaydetti:

"Bu süreçte yogun bakimda yatirdigimiz, kaybettigimiz hamile hastalar oldu. Annesini kaybeden bir bebegin tedavisi de hastanemizde sürüyor. Yenidogan Yogun Bakim Ünitesindeki hemsirelerimiz, doktorlarimiz bebege sevgiyle bakiyor. Personelimiz bebege ayri bir sevgi ve ilgi gösteriyor. Bir annenin Kovid-19 salgini sürecinde asisiz olmasi, hayatini kaybetmesi saglik camiasi olarak bizleri üzdü. Anne adaylari tedirgin olmadan, kusku duymadan asilarini mutlaka yaptirsinlar. Çocuklarini annesiz birakmasinlar."

- "Anne adaylarina sesleniyorum, asidan korkmayin"

YYÜ Dahili Tip Bilimleri Bölümü Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Oguz Tuncer de Nalbantoglu'nun bebegine zarar gelir korkusuyla Kovid-19 asisi yaptirmadigini söyledi.

Kovid-19'a yakalanan hastanin 26-27 haftalik olan bebeginin sezaryen ile alindigini aktaran Tuncer söyle devam etti:

"Anne maalesef vefat etti. 1070 gram olarak dünyaya gelen bebek 2 ayda 2 kilo 70 grama ulasti. Saglik durumu çok iyi. Biberonla beslenmeye geçildi. Annesi olmadigi için mecburen biberona alistirdik. Havvanur bebege arkadaslarimiz büyük ilgi gösteriyor. Doktorlarimiz, hemsirelerimiz, mamacilarimiz, hasta bakicilarimiz herkes seferber olmus durumda. Buradaki anneler bebegi sütleriyle besliyor. Elbisesinden, tibbi malzemesine kadar hepsini kendimiz tedarik ettik. Elhamdülillah bebegin sagligi yerinde. En kisa sürede taburcu etmeyi düsünüyoruz."

Van'in Sanlurfa'dan sonra en yüksek dogum oranina sahip il oldugunu ifade eden Tuncer sunlari kaydetti:

"Hiçbir dönemde ne ana bilim dalimiz ne acil servisimiz ne yogun bakimlarimiz ne de yeni dogan ünitelerimiz bir saatligine dahi kapanmadi. Hizmetlerimizi aksatmadan, özverili bir sekilde sürdürmeye çalisiyoruz. Son bir ayda 5 anne adayi Kovid-19'a yakalandi. Tedavilerini yaptik. Maalesef 5 hamile kadindan birini kaybettik. Geriye dönük arastirmamizda bu kadinlarin asisiz oldugunu tespit ettik. 2021'den bu yana 14 bebek Kovid-19 dolayisiyla ünitemizde tedavi edildi. Hepsini taburcu ettik. Hiçbir kaybimiz olmadi. 25 yillik bir hekim olarak anne adaylarina, asidan korkmayin diyorum. Asilarinizi mutlaka olun."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.