Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Sener'den Obezite Hastalarina Asi Uyarisi Açiklamasi

'Obezlerde kilodan kaynakli ortaya çikan solunum sikintisinin daha agir olmasi ya da solunum sikintisinin hizli ilerlemesi, aniden kötülesmesi söz konusu. Bu nedenle ekstra dikkatli olmalari gerekir' 'Kovid19 salgini sürecinde önümüz kis dönemi oldugu için obezlerin özel olarak asilanmasi gerekiyor'

TEZCAN EKIZLER - Saglik Bakanligi Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Sener, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi, 12 yas üstü obezite hastalarinin mutlaka asi yaptirmasi gerektigini söyledi.

Izmir Katip Çelebi Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi de olan Prof. Dr. Sener, AA muhabirine, Kovid-19 salgininda vaka sayisinin artmaya devam ettigini belirtti.

Eriskinlerde oldugu kadar 15-18 yas grubundaki çocuklarda da hastaligin ilk zamanlara göre daha fazla görülmeye basladigini ifade eden Sener, Kovid-19 teshisiyle hastaneye yatan bu yas grubundakilerin önemli bölümünün asiri kilolu veya obez sinirinda olan gençler olduguna dikkati çekti.

Bu yas grubunda obezitenin risk faktörü olmasinin kendileri için sürpriz olmadigini anlatan Sener, sunlari söyledi:

"Bu kisilerin, aktif diyabetleri, seker hastaligi olmasa bile buna egilimleri oluyor. Bu hasta grubundaki kisilerde sadece Kovid-19'a degil tüm enfeksiyonlara meyil var. Obezlerde kilodan kaynakli ortaya çikan solunum sikintisinin daha agir olmasi ya da solunum sikintisinin hizli ilerlemesi, aniden kötülesmesi söz konusu. Bu nedenle ekstra dikkatli olmalari gerekir."

Obezlerin kesinlikle asilanmasi gerektigini belirten Sener, "Amerikan Hastalik Kontrol Merkezi ve Saglik Bakanliginin veri tabanina baktigimiz zaman kilolu bireyler, neredeyse 65 yas üstü bireyler kadar riskli durumdalar. Yogun bakima yatis orani yüksek. Dolayisiyla 12 yas üstü obez ya da asiri kilolu bireylerin mutlaka asi yaptirmasi gerekiyor. Kovid-19 salgini sürecinde önümüz kis dönemi oldugu için obezlerin özel olarak asilanmasi gerekiyor." diye konustu.

Saglik Bakanliginin 12 yas üstü tüm bireylere asi tanimi yaptigini hatirlatan Sener, asilanan kisilerin de maske, mesafe ve hijyen kurallarina dikkat etmesi gerektigini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.