KKTC Cumhurbaskani Tatar, Meclis Baskani Sennaroglu Ve Basbakan Saner'i Kabul Etti

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaskani Ersin Tatar, kendisine koalisyon hükümetinin istifasini sunan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Baskani ve Basbakan Ersin Saner ve Cumhuriyet Meclisi Baskani Önder Sennaroglu'nu kabul etti.

Tatar, görüsmelerin ardindan yaptigi açiklamada, Basbakan'in dün sundugu istifa mektubunu Meclise ilettigini, Saner'e de yeni hükümet kurulana kadar basbakanlik görevine ve kabine faaliyetlerine devam edecegine iliskin yaziyi verdigini söyledi.

Tatar, "Seçim ve Halkoylamasi Yasasi ile ilgili Meclis nasil bir degerlendirmede bulunacak, hep birlikte görecegiz. Yüksek Seçim Kurulu Baskani'nin bazi beklentileri var. Bu beklentiler uzun zamandir hepimizin gündeminde. Fakat Meclis bunlari alt komitede degerlendirmek için bir firsat daha yakalayamamistir. Seçim öncesi bunu yapabilir mi yapamaz mi, tabii ki milletvekillerimiz degerlendirecektir. Süreci parti baskanlariyla istisare ederek anayasaya bagli olarak en iyi sekilde yürütecegiz." ifadesini kullandi.

Tatar, erken seçimin zaten gündemde oldugunu ve hükümetin istifasiyla erken seçimin daha da erkene alinabilecegini kaydetti.

Cumhurbaskani Tatar, yeni hükümet kurulana kadar Basbakan ve bakanlarin görevlerine devam edeceginin altini çizdi.

Meclis Baskani Sennaroglu, Basbakan Saner'in acil konulari iletmesi halinde yarin acil gündemle meclisi toplantiya çagirabilecegini söyledi.

- "Erken seçime haziriz*

Basbakan Saner, mevcut hükümetin yeni hükümet kurulana kadar görevinin basinda olacagini vurgulayarak, "Biz erken zamanda seçime gitmek için hazir oldugumuzu söylüyoruz. Biz seçim yasaklarinin bir an önce baslayip yapilabilecegi bir erken seçime haziriz. Aralik sonu da olmak üzere bizler erken seçim tarihinin belirlenmesi konusunda haziriz." ifadesini kullandi.

Saner, dün Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Dogus Partisi (YDP) ile kurduklari koalisyon hükümetinin istifasini Cumhurbaskani Tatar'a sunmustu.

KKTC'de UBP-DP-YDP koalisyon hükümet protokolü, 8 Aralik 2020'de UBP Genel Baskan Vekili Saner, DP Genel Baskani Fikri Ataoglu ve YDP Genel Baskani Erhan Arikli tarafindan KKTC Cumhuriyet Meclisinde imzalanmis, Bakanlar Kurulu listesi de 9 Aralik'ta Cumhurbaskani Tatar tarafindan onaylanmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.