Kis Aylarinda Artan Damar Büzüsmeleri Ölüm Sebebi Olabilir

Kis mevsiminin baslamasiyla kalp damar rahatsizliklari ciddi oranda artis gösterirken, uzmanlar pandemi nedeniyle hareketsiz kalan vücutta soguk havalarda artan damar büzüsmesiyle kalp spazmlari meydana geldigini söyledi.

Kis Aylarinda Artan Damar Büzüsmeleri Ölüm Sebebi Olabilir
Batman’da görev yapan Kardiyoloji Uzmani Dr. Zübeyir Acar, soguk havalarda damarlarin büzüstügünü ve bunun kalp sagligini ciddi oranda tehdit ettigini belirtti.

Acar, "Bu aylarda dikkat etmemiz gerekenler kesinlikle ev içinde kalsak bile fiziksel aktivitelerimizden ödün vermemeliyiz. Kis mevsimine girmek üzereyiz. Dünyada en çok ölüm sebebi olan kalp damar hastaliklari kis aylarinda daha agir seyredebilir, sikligi 3 ile 4 kat artabilir. Bu aylarda pandeminin olmasi nedeniyle ister istemez hayatimizda olumsuzluklar artmaktadir. Fiziksel aktivitenin azligi, düzensiz beslenme, bunlara bagli olarak obezitenin artmasi kalp damar hastaliklari riskini, kalp krizini, damar tikanmalarini daha da artirmaktadir. Ayrica mevsimsel viral ve bakteriyel hastaliklar yani mikrobik hastaliklarda ister istemez sistemlerin bozulmasi, iltihap olma durumlarinin artmasina ve kalp damar hastaliklari sikliginin artmasina sebep olur. Soguk havalarda kalp damarlarinda büzüsmeler olur. Büzüsmeden dolayi spazmlar akut koroner sendrom dedigimiz kalp damar hastaligi sikliginda bir miktar artma olur. Bu aylarda dikkat etmemiz gerekenler kesinlikle ev içinde kalsak bile fiziksel aktivitelerimizden ödün vermememiz gerekiyor. Günün uygun olan saatlerinde disarida ve içeride egzersiz yapmamiz gerekir. Evin içinde kisa yürüyüsler yapmamiz gerekiyor. Soguga karsi, rüzgara karsi giyinmemize dikkat etmemiz gerekir. Taze sebze meyve tüketimine agirlik vermemiz gerekiyor. Ayrica kis aylarinda enerji ihtiyacimiz artiyor. Enerji ihtiyacimizi mümkün mertebe tahil olan ürünlerden karsilamamiz gerekir. Sivi alimina dikkat etmemiz gerekiyor. Günde 30 ile 45 dakika egzersiz yapmamiz gerekiyor” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.