Kayseri Üniversitesi'nin 2021-2022 Akademik Dönemi Açis Dersi Gerçeklestirildi

Kayseri Üniversitesi’nin (KAYÜ) 2021-2022 Akademik Dönemi Açis Dersi etkinligi kapsaminda Kirsehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ’Ahilik Degerleri ile Günümüzü Anlamak’ konulu, Kayseri 2021 Yili Ahisi, Isadami ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskani Mustafa Nevzat Özhamurkar da ’Yasayan Ahi’ konulu açis dersi verdiler.

Kayseri Üniversitesi'nin 2021-2022 Akademik Dönemi Açis Dersi Gerçeklestirildi
Üniversitenin 15 Temmuz Yerleskesindeki Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlige, Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Memduh Büyükkiliç, Vali Yardimcisi Semseddin Erkaya, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtulus Karamustafa, Kirsehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, Melikgazi Belediye Baskani Dr. Mustafa Palancioglu, Kayseri Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Mercan, Rektör Yardimcilari Prof. Dr. Dervis Boztosun ile Prof. Dr. Semra Aksoylu, Rektör Danismani Prof. Dr. Okan Karahan, Genel Sekreter Mehmet Akkus, Genel Sekreter Yardimcisi Ögr. Gör. Seyfettin Kaan Altinkaynak ile üniversitenin senato mensuplari, ögretim elemanlari ve ögrenciler katildi.

Saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi ile baslayan açis dersi etkinliginde Kayseri Üniversitesinin tanitim filmi izletildi. Açilis konusmalarinda Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtulus Karamustafa, yüz yüze egitimin yeniden baslamasi ile davetlilerle, ögrencilerle bu tür etkinliklerde salonlarda yeniden beraber olmaktan büyük mutluluk duyduklarini kaydetti ve düzenlenen etkinlige katilim saglayan herkese tesekkür etti. Kayseri Üniversitesi’nin misyonun ifadesinde de belirtildigi üzere uygulama ve proje odakli, is dünyasi ile bütünlesen, bölgesel kalkinmaya katki saglayan, nitelikli egitim-ögretim hizmetleri ile nitelikli insan kaynagi yetistiren bir üniversite olmasinin yani sira kadim kültürümüz ile geleneksel degerlerimize sahip çikan, öz unsurlarimiza yönelik farkindalik olusturan bir üniversite oldugunu kaydeden Rektör Karamustafa, “1200’li yillarda Ahi Evran tarafindan kurulan bir esnaf dayanisma teskilati olan Ahilik, kardesligi, cömertligi, yigitligi, fedakârligi, dogrulugu, dürüstlügü, ahlaki, sanati, akli ve bilimi esas alir. Esnafin kurallarini ortaya koyan basarili bir sistem olan Ahilik, ticarette dogrulugu emir kilar. Günümüzün esnaf odalarina benzer bir islevi olan Ahilik, bütün güzel özelliklerin birlestigi bir düzendir. Biz Kayseri Üniversitesi olarak Ahilige büyük önem vermekteyiz. Özellikle mezuniyet törenlerinde bizim kültürümüzde hiçbir olmayan uygulamalarin yerine, bizim kadim kültürümüzün ve Anadolu irfaninin önemli bir parçasi olan Ahilik kültüründen gelen sed kusatmayi mezuniyet törenlerimizde yasatmaya çalismaktayiz. Biz biliyoruz ki ögrencilerimize mezuniyet törenlerin bagladigimiz bu kusak, bilgelik kusagidir, tecrübe kusagidir, sadakat kusagidir ve sabir kusagidir. Devlete, millete, bayraga, ana ve babaya, kadim degerlere bagliligin bir göstergesidir. O yüzden biz sed kusatmayi önemsiyoruz ve bu konuda farkindalik olusturmayi hedefliyoruz” dedi.

Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Memduh Büyükkiliç ise yaklasik 6 bin yil öncesine dayali tarihi geçmise sahip olan Kayseri’nin, Makarr-i Ulema ve Makarr-i Evliya yani âlimler sehri ve evliyalar sehri olarak bilindigini hatirlatti ve “Kadim kentimizde yüksekögretimin temeli 1206 yilinda kurulan Gevher Nesibe Sifahanesi ve Medresesi ile atildigi bilinmektedir. Dünyanin ilk tip fakültesi olarak da bilinen Gevher Nesibe Sifahanesi ve Medresesi, 1890 yilina kadar hizmet verdi. Cumhuriyet döneminde ise 1969 yilinda Hacettepe Üniversitesi’ne bagli olarak Gevher Nesibe Tip Fakültesi açilirken, 1977 yilinda kurulan Kayseri Isletme Fakültesi ile 1978 yilinda kurulan Kayseri Üniversitesi, ilk fakülteleri olmuslardir. Günümüzde ise dört fakülte ve on bir meslek yüksekokulu ile 2018 yilinda kurulan Kayseri Üniversitesi’nin bünyesine 2020 yilinda yeni kurulan Saglik Bilimleri Fakültesi’nin de dâhil edilmesiyle fakülte sayisi bese yükseldi. Bugün Kayseri Üniversitemiz, bes fakülte, on bir meslek yüksekokulu, bir lisansüstü enstitü ve dokuz uygulama ve arastirma merkezi ile ögrenci sayisi açisindan Kayseri sehrinin ikinci büyük üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor” diye konustu.

Konusmasinda ögrencilere tavsiyelerde de bulunan Baskan Büyükkiliç, “Kayseri’mizin kültürü ile bezenin. Seyyid Burhanettin Hazretlerini, Gevher Nesibe Sultani, Hunat Hatun’u, Mehmet Melikgazi Hazretlerini, Davud El Kayseri’yi taniyin. Hayirsever kültürü ile tanisin, ben degil biz anlayisi ile bulusun. Biz sizlerin istikbali için kaygi güderken, sizler de ailenize, anne ve babaniza sahip çikin, arkadaslarinizi iyi seçin, egitiminizden asla taviz vermeyin. Kalbinizi hep temiz tutun, kalbinizde hep birlik, beraberlik, baris, sevgi, saygi ve dayanisma duygulari olsun. Sizler bizim gelecegimizsiniz ve bizlerin en büyük gücüsünüz. Egitim çok önemli, sizler ne kadar donanimli olursaniz, sizler gelecege yönelik alt yapiyi olusturacak çalismalarda yer alarak destek olursaniz, biz kazaniriz, aileniz kazanir, millet kazanir ve dünya insanligi kazanir. Kayseri Üniversitemizin degerli akademik ekibi sizlere çok kiymetli ve basari dolu bir egitim vereceginden kuskumuz yoktur” seklinde konustu.

Açilis konusmalarinin ardindan Kirsehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya “Ahilik Degerleri ile Günümüzü Anlamak” konulu açis dersinde Anadolu’da ahilik teskilatinin kurucusu Ahi Evran’i anlatti. Rektör Karakaya, “Ahi Evran, devrin ünlü alimlerinden dersler almis, iyi bir egitim görmüs bir alimdir. Ahi Evran, Ahilik teskilatinin kuruculugu disinda devrinin önemli bir filozofu, fikir ve dava adami olarak karsimiza çikmaktadir” dedi.

Ahiligin bir düzenin, nizamin, intizamin adi oldugunu belirten Rektör Karakaya, ahilik ögretisinin iyi bir esnaf ve iyi bir insan olmayi tarif ettigini söyledi.



Kayseri 2021 Yili Ahisi, isadami ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Mustafa Nevzat Özhamurkar da “Yasayan Ahi” konulu açis dersinde Kayseri’de yüksekögretimin baslangici ve o dönem Kayseri’de yüksekögretim için yapilanlar hakkinda bilgiler verdi. Ahilik kültürü ile yaptiklari is hayatindan anilarini da anlatan Özhamurkar, esnaflikta dogrulugun, dürüstlügün verilen sözün önemine dikkat çekti ve eger bir hedefe ulasilmak isteniyorsa mutlaka dogru olunmasi gerektigini ifade etti.

Açis dersinin ardindan konusmacilara plaket takdimi yapildi ve toplu fotograf çekiminden sonra açis dersi etkinligi sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.