Italya'dan Dönen Arda'yi Biçaklayan Sanik Hakkinda Karar

Italya’dan Istanbul’a koronavirüs nedeniyle dönen Arda Ipek’i trafikte biçaklayan sanik, yargilandigi davada ‘silahla kasten yaralama’ suçundan 6 yil hapis cezasina çarptirildi. Mahkeme baskani, kararin açiklanmasinin ardindan saniga, "Her trafik tartismasinda biçak alan birine zarar verecek olsa bu ülke yasanmaz hale gelir. 1-2 kere kornaya basin gidin. Bu olay, bundan sonra böyle seylere yeltenecek olanlara ders olsun" dedi.

Italya'dan Dönen Arda'yi Biçaklayan Sanik Hakkinda Karar
Italya’da Gastronomi Bilimleri Üniversitesi’nde okuyan Arda Ipek (22), koronavirüs salgininin dünya genelinde yayilmasinin ardindan Istanbul’daki ailesinin yanina gelmisti. Ipek, Besiktas’ta bulunan ikametinin otoparkina girecegi esnada trafikte tartisma yasadigi sanik Mutlu Caner Yontarkol tarafindan biçaklanmisti. Ipek’in biçaklanmasina iliskin Yontarkol hakkinda ’kasten öldürmeye tesebbüs’ suçundan 11 yil 3 aya kadar hapis istemiyle dava açilmisti. Sanik Yontarkol’un yargilandigi dava karara baglandi. Istanbul 1’inci Agir Ceza Mahkemesi’nde görülen durusmada tutuksuz sanik Mutlu Caner Yontarkol ve taraf avukatlari hazir bulundu.

Mütalaada sanigin 9 yil hapsi istendi

Durusmada mütalaasini açiklayan Cumhuriyet Savcisi, doktor raporunda, yaralanmanin kisinin yasamini tehlikeye sokan bir durum oldugunun belirtildigini ve Adli Tip Kurumu’ndan alinan rapora göre, müsteki Arda Ipek’in sol hemitorakstaki organinin islevinin sürekli zayiflar nitelikte oldugunun kaydedildigini aktararak, ‘silahla kasten yaralama’ suçundan 3 yildan 9 yila kadar hapse mahkum edilmesini talep etti.

Müsteki avukatlari mütalaaya katilmadiklarini söyledi

Müsteki avukatlari, mütalaaya karsi beyanlarinda sanigin eylemlerinin ‘kasten öldürmeye tesebbüs’ niteliginde oldugunu ve bu yönden mütalaaya katilmadiklarini beyan ederek sanigin cezalandirilmasini talep etti.

"Kimseyi ne öldürmek ne de yaralamak istedim’’

Mütalaaya karsi savunma yapan sanik Mutlu Caner Yontarkol, önceki savunmalarini tekrar ettigini söyleyerek, "Kimseyi ne öldürmek ne de yaralamak istedim. Suçsuzum. 14 ay haksiz yere tutuklu kaldim, beraatimi talep ediyorum’’ dedi.

Durusmada savunma yapan sanik avukatlari ise mütalaaya katilmadiklarini, herhangi bir kasti hareketinin söz konusu olmadigini belirterek sanigin beraatini istedi.

"Bilmeden yaralanmaya sebebiyet verdigim için üzgünüm’’

Mahkemede son sözü sorulan sanik Mutlu Caner Yontarkol, "Basima gelen bu olaylardan son derece üzüntü duyuyorum. Bilmeden yaralamaya sebebiyet verdigim için, tamamen korkutma amaçli elimde olan çakinin vücuda temas etmesi sonucu gerçeklesen olay için üzgünüm’’ diyerek beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanik Mutlu Caner Yonkarkol’un eyleminin ‘silahla kasten yaralama’ suçu kapsaminda kaldigini belirterek, 6 yil hapis cezasina çarptirdi.

“Pisman oldugunu düsünmüyoruz”

Cezanin açiklanmasinin ardindan Mahkeme Baskani Utku Ercan, "Pisman oldugunu düsünmüyoruz, bu yüzden takdir indirimi uygulamadik, haksiz tahrik indirimi de uygulamadik. Her trafik tartismasinda biçak alan birine zarar verecek olsa bu ülke yasanmaz hale gelir. 1-2 kere kornaya basin gidin. Bu olay, bundan sonra böyle seylere yeltenecek olanlara ders olsun’’ ifadelerini kullandi.

Iddianameden

Istanbul Cumhuriyet Bassavciliginca hazirlanan iddianamede, müsteki Arda Ipek’in ikametinin otoparkina girecegi sirada karsi seritten gelmekte olan süpheli Mutlu Caner Yontarkol ile yol vermeden kaynakli anlasmazlik sebebiyle tartistiklari, tartismanin devaminda süphelinin aracindan inerek müstekinin aracindaki cami açik olan sürücü kapisi üzerinden müstekiyi biçakladigi kaydedilmisti.

Iddianamede, müstekinin süphelinin kendisini biçaklamaya devam edecegini ancak araci hareket ettirmesi sebebiyle eylemine devam edemedigi ve biçagini aracinin içerisinde düsürdügü iddiasini destekler nitelikle olan kolluk ekibinin müstekinin aracinda yaptiklari incelemede, biçagin araç içerisinde bulmasi, hedef alinan bölge, yaranin yeri ve niteligi, suçta kullanilan silahin elverisliligi dikkate alindiginda süphelinin eyleme bagli ortaya çikan kastinin öldürme oldugu anlatilmisti.

Tartismada ilk haksiz eylemin kimin tarafindan gerçeklestirildiginin tespit edilemediginin anlatildigi iddianamede, süpheli hakkinda haksiz tahrik hükümlerinin uygulanmasi istendi. Iddianamede, süphelinin ’kasten öldürmeye tesebbüs’ suçundan haksiz tahrik indirimi uygulanarak 6 yil 9 aydan 11 yil 3 aya kadar hapisle cezalandirilmasi talep edilmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.