Ingiltere'de Zihinsel Engelli Çocuklarin Egitim Gördügü Okula Çocuk Istismari Sorusturmasi

Ingiltere’de zihinsel engelli çocuklarin egitim gördügü bir okula, ögrencilerin haftalarca odalara kilitlenerek kötü muamele gördügünün tespit edilmesinin ardindan çocuk istismari sorusturmasi açildi.

Ingiltere’nin baskenti Londra’nin kuzeydogusunda bulunan ve özel egitime ihtiyaç duyan çocuklarin egitim gördügü Whitefield Okulu’nda yaslari 3 ila 19 arasinda degisen çok sayida çocugun “inziva odalarina” kapatilarak, haftalarca kötü muamele gördügü tespit edildi. Güvenlik kameralari tarafindan kaydedilen görüntülerle zihinsel engelli ögrencilerin istismar edildiginin ortaya çikmasindan sonra okula sorusturma açildi. Sorusturma raporunda, 300’den fazla zihinsel engelli ögrencisi bulunan Whitefield Okulu’nda, 2014 ve 2017 yillari arasinda ögrencilerin yeterince havalandirilmayan ve isik görmeyen kilitli kapili odalara kapatildigi belirtildi. Raporda, önemli sayida ögrencinin “davranislarinin iyi olmadigi” gerekçesi ile inziva odalarina yerlestirildigi, ailelere, çocuklarin söz konusu odalara yerlestirilmesi konusunda bilgi verildigine dair hiçbir kanit olmadigi belirtildi. Metropolitan polisinin önemli miktarda güvenlik kamerasi görüntüsünü incelemesinin ardindan okula "organize suistimal" suçlamasi ile sorusturma baslatildi.

Aileler okulda inziva odalarinin oldugundan bile haberdar olmadiklarini belirtirken, bir ebeveyn, sözlü olarak iletisim kuramayan ve özel egitime ihtiyaci olan çocugunun engeli nedeniyle odalardaki herhangi bir deneyimi aktaramayacagini ifade etti.

Aileler ayrica, çocuklarinin davranislari nedeniyle okul tarafindan sik sik arandigini ancak odalarin kullanimindan hiç söz edilmedigini söyledi.Okul yönetimi, sorusturma için polisle birlikte çalistigini söylerken, okulda odalarda vakit geçirmis olabilecegi düsünülen bazi ögrencilerin velileriyle London Borough of Waltham Forest Belediyesi tarafindan temasa geçildi. Mayis 2017’deki bir rapora göre, bir ögretmenin 17 yasindaki otizmli bir ögrenciyi tekmelediginin fark edilmesinden sonra okul yönetimi ayni yil ebeveynlere inziva odalarinin kapanacagini söyleyen bir mektup gönderdi. Fakat okul, mektupta güvenlik kamerasi görüntülerinden bahsetmedi. Ocak 2017’deki inceleme sonrasinda ise okulun “yetersiz” olarak degerlendirildigi ortaya çikti.

Korunakli bir alan olarak tanimlanan inziva odalari, Ingiltere’de bazi okullarda istisnai durumlarda uygulaniyor. Resmi yönetmeliklere göre, ögrencilerin kendileri veya baskalari için tehlike olusturdugu düsünülen durumlarda son çare olarak çocuklar sakinlesmeleri için güvenli inziva odalarina aliniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.