ILO Genel Direktörü Ryder, Ortak Paylasim Forumu'nda Konustu Açiklamasi

'Ekonominin tekrar eski hizina gelmesi gerekiyor. Bunun için küresel boyuttaki tedarik zinciri yeniden çalisir hale getirilmeli'

Türkiye Isveren Sendikalari Konfederasyonunca (TISK) "Isimizin Yarini" ana temasiyla Ortak Paylasim Forumu düzenlendi.

MESS Teknoloji Merkezi'nde (MEXT) gerçeklestirilen Ortak Paylasim Forumu'na çevrim içi katilan Uluslararasi Çalisma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Kovid-19 salgininin tüm dünyada önemli bir sosyo-ekonomik krize neden oldugunu, dünyada esit olmayan bir küresel toparlanmanin yasandigini söyledi.

Gelismis ülkeler ve Çin çok hizli toparlanirken, gelismekte olan ülkelerin böyle bir toparlanma sergileyemedigini ifade eden Ryder, söyle konustu:

"Zengin ve fakir dünya arasindaki fark giderek artiyor. Bunu saklamayip çözüme odaklanmaliyiz. Salgin sürecinde dünyada harcanan her 10 dolarin 9'u zengin ülkelerce harcandi. Küresel tedarik zincirinde sikintilar var. Tedarik azaliyor. Bunlar da toparlanma sürecini engelleyen sikintilar ancak bunlar geçici sikintilar. Hepsi çözülebilir. Ekonominin tekrar eski hizina gelmesi gerekiyor. Bunun için küresel boyuttaki tedarik zinciri yeniden çalisir hale getirilmeli. Eger biz küresel tedarik zincirinin daha iyi hale gelmesini istiyorsak bunun yapisal etkilerine de bakmamiz lazim. Hepimiz su an toparlanmayi hizlandirmak, daha kapsayici olmak ve küresel ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirmek için çalismak istiyoruz."

- "Istihdam piyasasinda saygin is kosullarinin sürdürülmesi önemli"

Uluslararasi Isçi Sendikalari Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow da dünya genelinde genç nüfusun güvenli çalisma kosullarindan mahrum edildigini söyledi.

Gençlerin ve kadinlarin istihdamda yer almasi ve kayit disiligin azaltilmasi için istihdam ortaminin yeniden yapilandirilmasi gerektigini belirten Burrow, sunlari kaydetti:

"Asgari ücret, insanlarin sayginlik içinde yasamalarina olanak saglayacak bir ücret olmali. Çalisma saatleri konusunda da yapilmasi gerekenler var. Birlikte çalismak ve bu sorumlulugu birlikte tasimak önemli. Istihdam piyasasinda saygin is kosullarinin sürdürülmesi oldukça önemli."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.