Güney Koreli Sanatçilardan Anlamli Gösteri

Uluslararasi Seramik, Cam, Emaye, Sir ve Boya Kongresi (SERES’21) kapsaminda Eskisehir’e gelen Güney Koreli Kaligrafi Ustasi Shing Jung Gyun ve Hacettepe Üniversitesi Ögretim Görevlisi Kim Yong Moon, “Find life under the tree” adini verdikleri gösteriyle izleyenleri kendilerine hayran birakti.

Güney Koreli Sanatçilardan Anlamli Gösteri
Dünyanin farkli yerlerinde yasayan akademisyen, seramik sanatçisi, tasarimci ve sektör temsilcilerini bir araya getiren Uluslararasi Seramik, Cam, Emaye, Sir ve Boya Kongresi’ne bu yil Eskisehir ev sahipligi yapiyor. Bu kapsamda, Tepebasi Belediyesi is birligiyle Attila Özer Karikatür Evi’nde "Hibrit Seramik ve Cam" adli sergi açildi. Serginin açilisinda Güney Koreli Kaligrafi Ustasi Shing Jung Gyun ve Hacettepe Üniversitesi Ögretim Görevlisi Kim Yong Moon, “Find life under the tree” adini verdikleri gösteriyle ziyaretçilerin karsisina çikti. Koronavirüs sürecinde yasananlara ve çevrenin korunmasina dikkat çekmeyi amaçlayan sanatçilar, seramiklerin üzerine yazilan Korece yazilari, canlanmayi temsil eden agaç ile yorumladi. Boya ve firça kullanilarak hazirlan çalisma, sergi açilisina katilan ziyaretçilerden tam not aldi.

“Pandemi nedeniyle ‘Insan Duraklamasi’ adli bir sergi yaptik”

Düzenlenen sergi hakkinda konusan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Baskani Mutlu Baskaya, “Bir pandemi süreci yasiyoruz. Pandemi nedeniyle ‘Insan Duraklamasi’ adli bir sergi yaptik. Su anda bir canlanma süreci yasiyoruz. Bu canlanmaya atifta bulunmak için de bu sergiyi gerçeklestirdik. Dünyanin dört bir yanindan sanatçilar davet ederek hibrit bir sergi düzenledik. Çok sayida yerli ve uluslararasi seramik sanatçisi var burada. Ayrica Güney Koreli, kaligrafi ustasi ve Hacettepe Üniversitesi’nde ögretim görevlisi profesörümüz var. Bir performans düzenleyerek ‘canlanma’ konusunu kendi kültürlerini katarak yorumladilar. Koronavirüs sürecinde yasananlari bir kelimeyle kaligrafi ustasi Korece yazdi. Daha sonra da Prof. Kim Yong Moon, canlanmayi temsil eden bir agaçla bu çalismayi yorumladi” dedi.“Toplum canlanirken en büyük etkilerden birini de sanat yapiyor.”

Serginin temasi hakkinda bilgiler veren Seramik Sanatçisi Fatma Batukan Belge, konuyla ilgili olarak sunlari söyledi:

“Sergimiz SERES Kongresi kapsaminda gerçeklestirildi.

Ayrica degerlendirildiginde ‘revive’ yani canlanma kavrami üzerine egiliyor. 2 yila yakin bir süre Covid-19 ile mücadele ettik. Hâlâ da tamamen kurtulmus degiliz. Ayrica orman yanginlari, sel gibi dogal felaketler de yasadik. Bunlarin sonrasinda toplumsal bir canlanma yasiyoruz ve bir yandan da felaketlerden sonra doga yeniden canlaniyor. Toplum canlanirken en büyük etkilerden birini de sanat yapiyor. Biz de bunu düsünerek bu sergi konseptini olusturduk.”

“Seramik sanatçilari bu çalismayi çok begendiler”

Çevreyi korumanin önemine dikkat çekmek için böyle bir çalisma yapmak istediklerini ifade eden Hacettepe Üniversitesi Ögretim Görevlisi Kim Yong Moon, “Çalismanin anlami agaci yani dogayi, suyu, topragi ve kisacasi çevreyi korumamiz gerektigi. Burada çok fazla seramik sanatçisi var. Onlar da çalismayi çok begendiler” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.