G7'den Merkez Bankasi Dijital Para Birimlerine Iliskin Açiklama Açiklamasi

'Merkez bankasi dijital para birimi, merkez bankalarinin parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetini desteklemeli ve buna zarar vermemelidir'.

G7 maliye bakanlari ve merkez bankasi baskanlari, merkez bankasi dijital para birimlerinin merkez bankalarinin parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetine zarar vermemesi gerektigini bildirdi.

ABD, Fransa, Almanya, Italya, Japonya, Ingiltere ve Kanada’nin yer aldigi G7 ülkelerinin maliye bakanlari ile merkez bankasi baskanlari, merkez bankasi dijital para birimleri ve dijital ödemelere iliskin ortak bir açiklama yapti.

Dijital para ve ödemelerdeki inovasyonun önemli faydalar saglama potansiyeli olduguna dikkat çekilen açiklamada, ancak bunlarin önemli kamu politikasi ve düzenleyici sorunlari da gündeme getirdigi kaydedildi.

Açiklamada, merkez bankasi dijital para biriminin nakdi tamamlayabilecegi, likit, güvenli bir uzlasma varligi ve ödemeler sistemi için bir çapa görevi görecegi belirtilerek, henüz hiçbir G7 ülkesinin merkez bankasi dijital para birimi çikarmaya yönelik karar almadigi ve potansiyel politika sonuçlarinin dikkatli bir sekilde degerlendirilmesinin devam edecegi bildirildi.

Merkez bankasi dijital para biriminin seffaflik, hukukun üstünlügü ve saglam ekonomik yönetisim taahhütlerine dayanmasi gerektigi vurgulanan açiklamada, "Herhangi bir merkez bankasi dijital para birimi, merkez bankalarinin parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetini desteklemeli ve buna zarar vermemelidir." degerlendirmesine yer verildi.

Açiklamada, merkez bankasi dijital para birimi ekosisteminin güvenli ve siber saldiri, dolandiricilik ve diger operasyonel risklere karsi dayanikli olmasi, yasa disi finansman endiselerini ele almasi ve enerji açisindan verimli olmasi gerektigi ifade edildi.

Merkez bankasi dijital para biriminin ödeme seçeneklerinde seçim ve çesitliligi tesvik eden açik, seffaf ve rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermesi gerektigine isaret edilen açiklamada, sinir ötesi ödemelerde uluslararasi parasal ve finansal sisteme zararli yayilmalari en aza indirmek için ortak sorumlulugun oldugu kaydedildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.