Facebook Taninmis Kisileri Korumak Için Taciz Politikasini Genisletiyor

Kaliforniya merkezli Facebook sirketi, zararli içerikleri kaldirmak için taciz politikalarini genisletecegini bildirdi.

Sirketten yapilan açiklamada, daha ayrintili taciz politikasi kapsaminda ünlüler, seçilmis yetkililer ve halkin gözü önündeki diger kisiler de dahil olmak üzere kamuya mal olmus kisileri küçük düsüren veya cinsellestiren içeriklerin yasaklanacagi belirtildi.

Facebook'un Küresel Güvenlik Sorumlusu Antigone Davis, "Platformumuzda zorbalik ve tacize izin vermiyoruz ancak bu oldugunda harekete geçiyoruz." dedi.

Öte yandan degisiklikler, dünyanin dört bir yanindaki hükümet muhaliflerine, gazetecilere ve insan haklari aktivistlerine de tacizden daha fazla koruma saglayacak.

Facebook, bir grup kisinin baska bir kullaniciya zorbalik yapmak için birlikte çalistigi tüm koordineli tacizleri de yasaklayacagini duyurdu.

Degisiklikler, platformun tüm kullanicilari için geçerli olacak.

Eski Facebook Veri Bilimcisi Frances Haugen, geçen hafta Kongreye, sirketin zararli içerigi yayma sorumlulugunu yerine getirmek için çok az sey yaptigini ve çogu zaman kullanicilarinin çikarlari yerine kar etmeyi seçtigini söylemisti.

Günler sonra sirket, çocuklari korumak için tasarlanmis, onlari platformdan ayrilmaya tesvik eden bir özellik de dahil olmak üzere yeni özellikler sunacagini duyurmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.