Esvatini Kralligi'nda Protestocu Ögrenciler, Krali Tahttan Çekilmeye Çagirdi

Demokrasi yanlisi ögrenci protestolarinin siddet olaylarina dönüstügü Esvatini Kralligi'nda, Ulusal Ögrenci Birligi Kral 3'üncü Mswati'yi tahttan çekilmeye davet etti.

Swaziland News'in haberine göre, Ulusal Ögrenci Birligi (SNUS) Baskani Colani Maseko, ülkeyi yaklasik 35 yildir yöneten Kral 3'üncü Mswati'yi tahttan çekilmeye çagirarak, aksi halde kral devrilene kadar ülkeyi tamamen yönetilemez hale getirecek bir eylem programi uygulamaya hazirlandiklarini belirtti.

Maseko, ülke çapinda devam eden ögrenci protestolarinin, demokratik yönetim tesis edilene kadar ülkedeki her türlü faaliyetin durdurulmasini hedefledigini ifade etti.

- Ülke genelinde 82 okulda egitime ara verilmisti

Ögrencilerin bu hafta basindan itibaren, egitim sartlarinin iyilestirilmesi ve tutuklu milletvekilleri Bacede Mabuza ile Mthandeni Dube'nin serbest birakilmasi talebiyle gerçeklestirdigi gösterilerin siddet olaylarina dönüsmesi sonucu ülke genelinde 82 okulda egitime ara verilmisti.

Egitim ve Ögretim Bakani Howard-Mabuza, yasanan olaylar sonucunda birçok okulda agir hasar meydana geldigini açiklamisti.

Hükümet, olaylari bastirmak için 11 Ekim'de orduyu görevlendirmisti.

Basbakan Yardimcisi Themba Masuku, ögrencileri siyasi emellerini ilerletmek için kullanan kisilere karsi dikkatli olmalari konusunda uyarmisti.

- Temmuzda yasanan olaylarda en az 27 kisi hayatini kaybetmisti

Esvatini Kralligi'nda temmuzda gerçeklestirilen Kral 3'üncü Mswati karsiti gösteriler, polisin müdahalesi sonucu siddet olaylarina dönüsmüstü.

Hükümet, yasanan siddet olaylarinda 27 kisinin hayatini kaybettigini, maddi hasar gerçeklestigini ve 5 bin kisinin isinden oldugunu duyurmustu.

Muhalifler ise ülkede yaklasik 60 protestocunun güvenlik kuvvetlerince öldürüldügünü iddia etmisti.

Milletvekilleri Mabuza ve Dube, olaylarla iliskileri oldugu gerekçesiyle 29 Temmuz'da tutuklanmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.