Eski Lübnan Basbakani Hariri Açiklamasi 'Beyrut'taki Silah Sesleri Menfur Iç Savas Manzaralarini Hatirlatti'

Eski Lübnan Basbakani Saad el-Hariri, bugün baskent Beyrut'ta yasanan silahli olaylarin geçmisteki iç savas manzaralarini zihinlerde canlandirdigina dikkati çekti.

Sünni Müstakbel Hareketi Genel Baskani Hariri, Beyrut'ta Sii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçisi göstericilerin üzerine ates açilmasinin ardindan yasanan silahli çatismalari yazili açiklamayla degerlendirdi.

"Beyrut'ta silah ve roket seslerinin yani sira silahli kisilerin sokaga inmesi, menfur iç savas manzaralarini hatirlatti." ifadelerini kullanan Hariri, herkese sorunlarin çözümü için diyalogu tercih etmeleri ve fitneden uzak durmalari çagrisinda bulundu.

Güvenlik güçlerine önlemleri artirmanin yani sira silahli kisilerin yakalanmasi ve bunlara karsi sivilleri koruma çagrisi yapan Hariri, bugünkü olaylarin, iç barisi tehlikeye atan oyunlara karsi herkese bir uyari mesaji olusturmasi temennisinde bulundu.

Öte yandan Lübnan Müftüsü Seyh Abdullatif Deryan da yaptigi yazili açiklamada, Beyrut'taki olaylari kinadi. Deryan, "Lübnan, ulusal birlik gerektiren tehlikeli bir asamadan geçiyor." ifadelerini kullandi.

- Ne olmustu?

Sii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limani'nda geçen yil meydana gelen patlamayi sorusturan Hristiyan hakim Tarik el-Bitar'in yerine baskasinin atanmasi talebiyle bugün Beyrut Adalet Sarayi'na yürüdügü sirada göstericilerin üzerine ates açilmis, olayda 6 kisinin öldügü, 32 kisinin yaralandigi bildirilmisti.

Saldiri Beyrut'un Et-Tayyuna bölgesinde gerçeklesirken olaylar daha sonra Hristiyanlarin yasadigi Ayn er-Rumana ve Siilerin yasadigi Es-Siyah mahallelerinin kesistigi noktalarda devam etmisti.

Lübnan ordusu, halka "Beyrut'taki çatisma bölgelerini bosaltma" çagrisi yaparak sivilleri koruma önlemleri aldi, ancak baskent sokaklarinda endise sürüyor.

Sii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir, hakim Bitar'i "Beyrut Limani patlamasiyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çikarmakla" itham ediyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.