''Erken Tani Ve Tedavi Ile Meme Kanserine Bagli Ölümlerin Önüne Geçmek Mümkün''

Meme kanserine dair açiklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ünal Sabanci, erken tani ve tedavi ile meme kanserine bagli ölümlerin önene geçilebilecegini vurguladi.

''Erken Tani Ve Tedavi Ile Meme Kanserine Bagli Ölümlerin Önüne Geçmek Mümkün''


Medicana Kadiköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ünal Sabanci, meme kanseri hakkinda açiklamalarda bulundu. Çok sik görülen bir hastalik olan meme kanseri nedeniyle her yil ülkemizde yaklasik 8 bin kadinin hayatini kaybettigini belirten Genel Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ünal Sabanci, ’’Erken tani ve tedavi ile meme kanserine bagli ölümlerin önüne geçmek mümkün’’ ifadelerini kullandi.

Meme kanserinin belirtileri

Meme dokusunu olusturan hücrelerin kontrolsüz sekilde çogalmasi meme kanseri olarak adlandiriliyor. Meme kanserinin hem Türkiye’de hem de dünyada en sik rastlanan kanser türü olduguna vurgu yapan Doç. Dr. Ünal Sabanci, ’’Meme kanserini erkeklerde de görebiliyoruz ancak meme kanseri vakalarinin yüzde 99’undan fazlasini kadinlar olusturuyor. Meme kanseri, meme dokusunda yer alan duktal ya da tübüler gibi farkli tiplere ayirabilecegimiz hücrelerden köken aliyor. Kanserin hangi hücre tipinden köken aldigi, tümör boyutunun ne kadar oldugu, kanserin nerelere yayilim gösterdigi hastaligin ilerleyisine etki ediyor. Meme kanseri semptomlarini genellikle hasta kendi fark ediyor. Hastalarin siklikla bize tarifledigi sikayetler; meme dokusunda ele gelen kitle, meme görünümde veya boyutunda degisiklik, meme cildinde farklilik, meme ucunun içe çökmesi gibi durumlar. Meme basindan kanli akinti gelmesi, meme cildinin soyulmasi, renk degistirmesi de yine hastalarin farkina vardigi degisiklikler arasinda yer aliyor’’ dedi.Meme kanseri tanisi nasil konulur?

Meme kanseri teshisinde ilk adimi hastanin tibbi hikayesi ve muayenesi olusturuyor. Muayenede memedeki degisiklikleri incelediklerini aktaran Doç. Dr. Sabanci, ’’Hasta genellikle memede degisim fark edince bize basvuruyor. Biz de hastanin sikayetlerini dinleyerek meme muayenesi yapiyoruz ve meme dokusunu ayrintili olarak degerlendiriyoruz. Bazen hastanin bir sikayeti olmasa da hikayeden süphelenip rutin muayenede de memede kitle tespit ettigimiz oluyor. Sadece muayene meme kanseri tanisi için yeterli olmaz. Kanser tanisini kesinlestirmek için ultrason, mamografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden yararlaniyoruz. Memede gördügümüz kitlenin iyi huylu mu kötü huylu oldugunu anlamak için memeden örnek doku yani biyopsi alarak patolojiye gönderiyoruz. Patoloji raporu kitlenin özelliklerini anlamamizi sagliyor. Teshisi koyduktan sonra kanserin yayilimini görmek için ise farkli görüntüleme yöntemleri kullaniyoruz’’ seklinde konustu.Meme kanserinde tedavi yöntemleri

’’Tüm kanser türlerinde oldugu gibi meme kanseri tedavisinde de uygun tedavi yöntemini kanserin evresi belirliyor. Cerrahi meme kanseri tedavisinde ilk tercih edilen yöntem’’ diyen Doç. Dr. Sabanci, ’’Tedavide lumpektomi dedigimiz, toplumda meme koruyucu cerrahi olarak da bilinen memeden sadece tümör dokusunun çikarildigi ameliyati uygulayabiliyoruz. Bu ameliyati genellikle daha küçük tümörlerde yapiyoruz. Mastektomi yani meme dokusunun tamamen çikarildigi cerrahi ise büyük tümörler için uygun bir yöntem. Eger tümör çevre lenf bezlerine yayilim gösterdiyse bu lenf bezlerini de çikarmak, temizlemek gerekiyor. Meme kanseri tedavisinde cerrahi disinda kemoterapi, radyoterapi, hormon replasman terapisi de uygulanabiliyor. Radyoterapi yani isin tedavisi, cerrahi sonrasi meme dokusunda ya da lenf bezlerinde kalan az sayida kanserli hücrenin yok edilmesi amaciyla kullaniliyor. Kemoterapi ameliyat öncesi büyük boyuttaki tümörlerin küçültülmesi amaciyla tercih edildigi gibi ameliyat sonrasi sistemik tedavi amaciyla da kullanilabiliyor. Hormon terapisi, immünoterapi gibi daha güncel tedaviler de meme kanserinde kullanilan yöntemlerden. Hastanin durumu, tümörün büyüklügü gibi durumlari göz önünde bulundurarak tedaviyi planliyoruz’’ seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.