'Dünyanin En Uzun Boylu Kadini' Unvaniyla Guinness'e Girmenin Mutlulugunu Yasiyor Açiklamasi

Rumeysa Gelgi: 'Sendromumu ve bunun bana getirdigi uzun boyu, hizli büyümeyi kendim için bir avantaja çevirerek 2 kez dünya rekortmenligi unvanina sahip oldum' 'Yasayan en uzun boylu kadin ve erkek Türkiye'de. Türkiye bu iki unvana da sahip, güzel tesadüf oldu'

"Dünyanin un uzun boylu kadini" unvaniyla Guinness Rekorlar Kitabi'na giren Rumeysa Gelgi, "Sendromumu ve bunun bana getirdigi uzun boyu, hizli büyümeyi kendim için bir avantaja çevirerek 2 kez dünya rekortmenligi unvanina sahip oldum." dedi.

Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki evinin önünde basin açiklamasi düzenleyen 24 yasindaki Gelgi, bu unvani almanin çok büyük gurur oldugunu söyledi.

Daha önce "dünyanin 18 yas alti en uzun genç kizi" unvanina sahip oldugunu animsatan Gelgi, "Dünyanin en uzun boylu kadini unvanina sahip olmak için Guinness'e basvuru yaptim. Sonrasinda bir ölçüm sürecimiz oldu ve rekorum onaylandi, resmi sertifika takdimi gerçeklesti. Bu durum dün tüm dünyaya duyuruldu. Aslinda 3 aydir bu unvanin sahibi oldugumu biliyorum. Bunu Guinness'in istegi üzerine duyurmadim, onlar duyurmak istediler." diye konustu.

Gelgi, dünden beri gösterilen ilgi ve destegin kendisini çok mutlu ettigini dile getirerek herkese tesekkür etti.

Yasayan en uzun boylu kadin ve erkegin Türkiye'de oldugunu vurgulayan Gelgi sunlari belirtti:

"Türkiye bu iki unvana da sahip, güzel tesadüf oldu. Görünür farkliliklari bulunan ve bununla ilgili öz güven problemleri bulunan insanlara sunu söylemek isterim: Farkli olmak, sandiginiz kadar kötü bir sey degil. Sizi hiç ummadiginiz basarilara götürebiliyor. Farkliliklarin ve dezavantaj gibi görünen seyleri, insanin kendi çabasiyla avantaja çevirebilecegini düsünüyorum. Benim yaptigim sey de tam olarak buydu. Sendromumu ve bunun bana getirdigi uzun boyu, hizli büyümeyi kendim için bir avantaja çevirerek 2 kez dünya rekortmenligi unvanina sahip oldum."

- "Yakinda umuyorum ki çalismaya baslayacagim"

Salgin sürecinin kendisi için mental olarak oldukça sikintili geçtigini dile getiren Gelgi söyle devam etti:

"15 ay boyunca tam asimi olana kadar çok izole sekilde yasadim. Maalesef skolyoz hastasi oldugum için akcigerlerim tam kapasite çalismamakta. Koronavirüs de akciger rahatsizligi oldugu için bu virüsü almam oldukça tehlikeli olurdu. Hastaligi kapmamak için tüm özen ve çabayi gösterdim. Tabii ki psikolojik sikintilari vardi. Neredeyse 1 yil kesinlikle evden çikmadim. Bu süreçte profesyonel egitimime odaklanma imkanim oldu. 2016'da üniversite sinavlarina girmis ve iyi puan almama ragmen istedigim bölümde online egitim söz konusu olmadigi için tercih yapamamistim. Uzun yillardir yurt disindaki egitim programlarina odaklanmistim. Buna tamamen kendimi verebilme firsati buldum. Kisa sürede profesyonel egitimimi tamamladim. Egitimimi web gelistirme üzerine aldim. Su anda bir önyüz gelistiricisiyim. Yakinda umuyorum ki çalismaya baslayacagim. Bunun için çok mutluyum, hayal ettigim ve bu hevesimi gerçeklestirdigim için çok mutluyum."

Gelgi, Guinness World Records'in dünya genelinde 70 resmi hakemi olduguna dikkati çekerek, "Türkiye'de 1 hakem var. O da bana resmi sertifika takdimini gerçeklestiren sayin Seyda Subasi Gemici'dir. Kendisi hariç Guinness World Records'in hakemi veya temsilcisi oldugunu iddia eden herkes, sizi kandirmaya ve dolandirmaya çalisiyordur. Bazi sehirlerde bunu ücret karsiligi yapan insanlar varmis. Bu tarz kisilere itibar etmeyin. Guinness World Records'a, sadece resmi sitesi üzerinden basvuru yapin veya Seyda Subasi Gemici ile irtibata geçin." dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularini yanitlayan Rumeysa Gelgi, Guinness tarafindan kendisine verilen "dünyanin un uzun boylu kadini" unvaninin resmi sertifikasini gösterdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.