Cografi Isaretli Bogazkere Üzümünde Bagbozumu Basladi

Diyarbakir’in Çüngüs ilçesi Mirgan yaylasinda yetistirilen ve tescil ettirilerek cografi isaret alin Bogazkere üzümünde bagbozumu basladi.

Cografi Isaretli Bogazkere Üzümünde Bagbozumu Basladi
Çüngüs ilçesi Mirgan yaylasinda yetistirilen Bogazkere üzümü bagbozumu etkinligine Ilçe Kaymakami Tuncay Kaldirim, Ilçe Belediye Baskani Ali Suat Akmese, Ilçe Jandarma Komutani Yüzbasi Mehmet Çakir, Ilçe Tarim ve Orman Müdürü Deniz Yildirim’in katilimiyla Mirgan yaylasinda çiftçi Hasan Yilmaz’in baginda basladi.

Etkinlikte üreticilere bereketli hasat dileyen Kaymakam Kaldirim, "Çüngüs ilçesinde bagcilik çok eski dönemlere dayanmaktadir. Genel olarak ilçemiz sofralik, kurutmalik, siralik ve saraplik üzüm çesitlerinin yetistirilmesi için son derece elverisli iklim ve toprak yapisina sahiptir. Ayrica sahip oldugu iklim kosullari en erkenci çesitlerden en geç olgunlasana kadar, her olgunluk kademesindeki çesitlerin yetistiriciligini de mümkün kilmaktadir" dedi."ILÇEDE 9 BIN 750 ALANDA BAGCILIK YAPILIYOR"

Ilçede toplam 9 bin 750 alanda bagcilik yapildigini ifade eden Kaymakam Kaldirim, "2021 yili verilerine göre toplam 6 bin 282 ton üzüm üretimi gerçeklesmistir. Yörede birim alandan elde edilen verimlilik 2021 yilinda 561 ile 686 kilogram olmustur. Ülkemizin kaliteli kirmizi saraplik üzüm çesitlerinden Bogazkere ve Öküzgözü üzüm çesitlerinin yetistiriciligi ilçemizde yaygin olarak yapilmaktadir. Üzüm üretimi ilçede ayni zamanda sofralik yüzde 33 ve kurutmalik yüzde 1 olarak da degerlendirilmektedir. Ilçede terbiye sekli olarak tüm baglarda ’Serpene’ yöresel terbiye sekli uygulanmaktadir. Yeni kurulan bag alanlarinda telli terbiye sistemleri de uygulanmaya baslanmis olup bu hususta üreticilerimiz teknik olarak desteklenmektedir. Il Tarim ve Orman Müdürlügü tarafindan 10 Mart 2021 tarihinde Diyarbakir Bogazkere üzümü olarak tescil ettirilerek cografi isaret alinmistir. Bagcilik konusundaki faaliyetler daha çok aile isletmeleri seklinde sürdürülmektedir. Üreticiler, genel olarak aile ihtiyaçlarina yönelik üretim yapmaktadirlar” diye konustu."10 ÇIFTÇININ BAGINDA 100 DEKAR BAG MÜCADELESI YAPILMISTIR"

Ilçe Tarim ve Orman Müdürü Deniz Yildirim ise "Bagciligin önemli merkezlerinden biri olan ilçemizde bagciligin gelisimi ve devamliligi için hastalik ve zararlilarla mücadele oldukça önemli. Baglarda genel olarak ’Külleme’, ’Mildiyo’, ’Ölü kol’, ’Salkim güvesi’, ’Trips’, ’Üvez’, ’Bag uyuzu’ hastalik ve zararlilari yaygin olarak görülmektedir. Son zamanlarda yasanan mevsimsel degisiklikler nedeniyle hastalik ve zararlilari ile günes yanikliginda artislar görülmektedir. Bag hastaliklari için ilaçlama yapilirken, zararlilar konusunda bag entegre mücadele kapsaminda popülasyon takibi yapilarak ilaçlama yapilmaktadir. Bakanlik ve müdürlügümüzün birlikte yürüttügü ’Entegre Mücadele Programi’ kapsaminda zararli takibi yapilmaktadir. 2021 yilinda toplam 10 çiftçinin baginda 100 dekar bag alaninda entegre bag mücadelesi yapilmistir ”seklinde konustu.

Konusmalarin ardindan Ilçe Kaymakami Tuncay Kaldirim, Ilçe Tarim ve Orman Müdürü Deniz Yildirim Çiftçilerle birlikte bagbozumunu baslatti.

(Sedat Irmak /IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.