Çin'in Güneyinde Kompasu Tayfunu Karaya Çikti

Filipinler ve Hong Kong’da etkili olan Kompasu tayfunu, Çin’in güneyindeki Hainan ada eyaletinde karaya ulasti.

Çin'in Güneyinde Kompasu Tayfunu Karaya Çikti
Haftanin basindan bu yana Filipinler ve Hong Kong’da etkili olan Kompasu Tayfunu, Çin’in güneyini de vurdu. Çin’de bu yil etkisini gösteren 18’inci tayfun olan Kompasu tayfunu, dün ögleden sonra ülkenin güneyindeki ada eyaleti Hainan’da karaya çikti. Hainan Meteoroloji Servisi’nden yapilan açiklamada, tayfunun, Qionghai sehrindeki Boao kasabasi kiyi seridinde yerel saatle 15.30’da etkili olmaya basladigi ve saatte 118,8 kilometre hiza varan rüzgarlari beraberinde getirdigi belirtildi. Hainan’da yetkililer, tayfun nedeniyle alarma geçerek, eyaletteki büyük havaalanlarinda uçuslarin tamaminin iptal edildigini duyurdu. Yetkililer ayrica, hizli tren hatti hizmetinin yani sira Hainan’i Guangdong eyaletine baglayan bogaz boyunca feribot seferlerinin de askiya alindigini açikladi.

Öte yandan, Filipinler ve Çin’in Hong Kong Özel Idare Bölgesi’nde can kayiplarina neden olan Kompasu’nun, Vietnam’i da vurmasi bekleniyor.

Filipinler’de 19 can kaybi, 14 kayip

Filipinler’de Kompasu’nun yol açtigi sel ve heyelanlarda hayatini kaybedenlerin sayisi 19’a yükselirken, 14 kisiden ise haber alinamadigi belirtilmisti. Tarim sektöründe de 1 milyar Filipin pesosundan (20 milyon ABD dolari) fazla zarar meydana geldigi ifade edilmisti. Yerel yetkililer ülkeye 2 gün içinde normale göre 1 aylik yagmurun yagdigini söylemis, bu durumun iklim degisikliginden kaynaklandigina dikkat çekilmisti. Filipin makamlari ayrica, 19 ölümün disinda 11 can kaybinin daha yasandigini ancak bu ölümlere sel ve heyelanlarin yol açip açmadiginin henüz bilinmedigini kaydetmisti.

Hong Kong’da 1 kisi hayatini kaybetti

Hong Kong’un güneyinde siddetli yagis ve rüzgara neden olan tayfunda 1 kisi hayatini kaybetmis, 16 kisi de yaralanmisti. Egitime ara verilen Hong Kong’da marketler de kapatilmisti. Hong Kong Meclisi haftalik oturumunu 20 Ekim’e ertelemIs, otobüs ve feribot seferleri de azaltilmisti. Siddetli rüzgarin etkisiyle sokaklarda sel sulari görülmüs, agaçlar da devrilmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.